Stowarzyszenie NOMADA to wrocławska organizacja pozarządowa działająca na rzecz praw człowieka. Pracujemy wśród środowisk migranckich, mniejszości etnicznych i religijnych oraz grup wykluczonych. Działamy głównie we Wrocławiu i interwencyjnie odpowiadamy na potrzeby osób z innych miast. Udzielamy nieodpłatnego poradnictwa m.in. w zakresie dokumentowania pobytu i pracy w Polsce, ochrony międzynarodowej oraz przemocy motywowanej uprzedzeniami. Pracujemy także w terenie asystując naszym klientom i klientkom w urzędach, szkołach, szpitalach, w sądach, na policji. Wspieramy edukację dzieci ze społeczności romskich migrantów z Rumunii mieszkających we Wrocławiu i pracujemy z osobami przebywającymi w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.
BO PRZECIEŻ WSZYSCY MAMY PRAWO MIGROWAĆ
Główne metody naszej działalności to: wsparcie prawne, projekty rozwojowe i edukacyjne, monitoring i rzecznictwo, pomoc interwencyjna, szkolenia, konferencje, debaty oraz publikacje.
NOMADA TO RÓWNIEŻ ZESPÓŁ
ZARZĄD STOWARZYSZENIA
dr Ewa Jupowiecka – kulturoznawczyni, badaczka, trenerka edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej, prezeska stowarzyszenia. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji praw człowieka, przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami oraz nauczania dzieci z doświadczeniem migracji. Edukatorka i tłumaczka międzykulturowa; wspiera dzieci, młodzież i kadrę pedagogiczną w działaniach integracyjnych oraz rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych; działa w zespole edukacyjnym Grupy Granica. Współautorka publikacji dotyczących problematyki związanej z wielokulturowością, procesem integracji oraz sytuacją społeczności romskich migrantów i migrantek pochodzących z Rumunii. Prywatnie miłośniczka zwierząt i mocnej kawy.
Maciej Mandelt – prezes stowarzyszenia, członek zespołu fundraisingowego Nomady – odpowiedzialny za realizację strategii finansowej organizacji, budowanie sieci kontaktów, mentoring i pracę nad kampaniami społecznymi. Pracował ze społecznością romskich migrantek i migrantów z Rumunii jako asystent rodzin. Współautor publikacji z zakresu pracy ze społecznością Romów rumuńskich mieszkających w Polsce i publikacji dla pracowników socjalnych w zakresie pracy z uchodźcami.
dr Magdalena Nazimek-Rakoczy – prawniczka, prezeska stowarzyszenia, koordynatorka zespołu prawniczego działającego w ramach punktu poradnictwa dla migrantek i migrantów. Obroniła rozprawę doktorską pt. „Prawa terytorialne w ujęciu filozoficznoprawnym” w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych „Współczesne Migracje Międzynarodowe” na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła kurs “Migration and Local Authorities” organizowany przez The Hague Academy for Local Governance. Ekspertka z zakresu legalizacji pobytu i pracy, ochrony międzynarodowej, detencji cudzoziemców oraz przemocy motywowanej uprzedzeniami. Autorka publikacji naukowych z zakresu praw człowieka, praw terytorialnych i prawnych problemów etycznych. Entuzjastka seriali, wyjazdów rowerowych i malarstwa abstrakcyjnego.
Agnieszka Szczepaniak – absolwentka etnologii na Uniwesytecie Wrocławskim, członkini zarządu. Udziela bezpośredniego wsparcia migrantkom/migrantom, uchodźczyniom/uchodźcom w zakresie dokumentowania pobytu w Polsce, dostępu do rynku pracy, włączania dzieci i młodzieży w system edukacji. W terenie wspiera klientów i klientki Nomady jako tłumaczka językowa i kulturowa. Jako członkini zespołu fundrisingowego realizuje strategię finansową organizacji, buduje sieci kontaktów, dba o kontakty z grantodawcami i koordynuje projekty. Współautorka publikacji z zakresu pracy ze społecznością romskich migrantów z Rumunii i publikacji skierowanej do pracowników medycznych z zakresu pracy z uchodźczyniami/uchodźcami.
Nina Ptak – specjalistka ds. przemocy ze względu na płeć. Aktywistka feministyczna i prawozwierzęca, liderka, managerka i koordynatorka projektów, fundraiserka, stratega. Osoba od programów, partnerstw, komunikacji. Przeżuta przez międzynarodowe korporacje, pracę w NGOs zaczynała w Azji Płd-Wsch. Dołączyła do Nomady, żeby zarządzać punktem wsparcia osób uchodźczych Blue Dot i otworzyć Miejsce Otwarte – Centrum Integracji Międzykulturowej. Obecnie buduje zespół zajmujący się wspieraniem osób migranckich i uchodźczych z doświadczeniem przemocy (Gender-Based Violence), pracując przy biurku i w terenie. Od 2021 roku współpracuje też z wrocławską Fundacją HerStory, zajmującą się innowacjami w pozaformalnej edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej. Prywatnie lubi się przemieszczać po świecie, odbierać dźwięki i obrazy, siedzieć w krzakach, rozwodzić się nad kondycją ludzkości i rzucać sucharami.
KOORDYNACJA MIEJSCA OTWARTEGO
Kinga Bacewicz – absolwentka politologii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, a także Podyplomowych Studiów Wschodnich i Szkoły Trenerów SWPS w Warszawie. Z doświadczenia koordynatorka projektów edukacyjnych, kulturalnych i społecznych oraz trenerka relacji międzykulturowych. Z pasji podróżniczka, miłośniczka gór i obserwatorka wyborów w ramach misji OBWE (ODIHR). Pracuje w Stowarzyszeniu NOMADA jako Koordynatorka Miejsca Otwartego – Centrum Integracji Międzykulturowej, które oferuje pomoc prawną i psychologiczną dla migrantów we Wrocławiu. Jest odpowiedzialna za koordynację pracy zespołu Miejsca Otwartego oraz kontakt z Partnerami i Grantodawcami.
ZESPÓŁ PRAWNY
r. pr. Olga Kosmalska – prawniczka, ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. W Nomadzie skupia się na wsparciu uchodźców/uchodźczyń oraz osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Pasjonatka gór, starych lasów, koncertów i jazdy na wrotkach.
r. pr. Filip Rakoczy-Nazimek – prawnik od 2018 r. współpracujący z NOMADĄ. Jest nauczycielem akademickim prowadzącym od 2015 r. zajęcia dla studentów i studentek prawa na uczelniach wyższych we Wrocławiu. Zawodowo interesuje się zagadnieniami litygacji strategicznej i szeroko rozumianej polityczności prawa. Prywatnie spędza czas grając w gry strategiczne, podróżując lub czytając książki z zakresu SF.
Joanna Grześkowiak – prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbyła staże w warszawskich organizacjach i fundacjach zajmujących się prawem imigracyjnym oraz prawami człowieka. Następnie związana częściowo ze światem biznesu. W Nomadzie zajmuje się wspieraniem cudzoziemców w zakresie prawa pracy jak i w sprawach związanych z prawem uchodźczym. Prywatnie pasjonatka podróży, gór oraz natury.
ZESPÓŁ KONSULTANTEK I KONSULTANTÓW
Magdalena Bera – kulturoznawczyni, ukrainoznawczyni, lektorka języka polskiego jako obcego, trenerka umiejętności psychospołecznych. W Nomadzie jest koordynatorką konsultantek i konsultantów, zajmuje się asystenturą dla osób dorosłych i rodzin. Udziela wsparcia osobom uchodźczym w związku z wojną w Ukrainie. Prywatnie miłośniczka roślin doniczkowych oraz wszelakich projektów DIY (do-it-yourself).
Żenia Chubarava – pochodząca z Białorusi artystka, rzemieślniczka, edukatorka i animatorka. Współzałożycielka Fundacji Plastformers. W Nomadzie wspiera osoby dotknięte wojną w Ukrainie jako konsultantka i tłumaczka. Stale pogłębia wiedzę botaniczną, uwielbia zbierać grzyby i planować.
Mindra Ciurar – współpracuje z Nomadą od 2010 r. Członkini zespołu od 2019 r. zatrudniona na stanowisku asystentki rodzin romskich. Stale udziela wsparcia ok. 30 osobom we Wrocławiu, a interwencyjnie również osobom ze społeczności romskiej z innych miast. Jej praca obejmuje m.in wsparcie w kontaktach z urzędami, pracowniczkami socjalnymi, kadrą pedagogiczną w szkołach oraz pracodawcami czy personelem medycznym.
Oleksandr Ostapchuk – pochodzący z Ukrainy artysta, malarz i działacz kulturowy. Oleksandr sam jest migrantem, więc bardzo dobrze rozumie potrzeby osób przyjeżdżających do Polski. Jego wcześniejsze doświadczenie pracy w agencji pracy dało mu dodatkowe narzędzia, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie w tematach związanych z legalizacją pobytu i pracy. W Nomadzie jako konsultant i tłumacz wspiera osoby uciekające przed wojną. Prywatnie maluje obrazy na swoim strychu w kamienicy i zagłębia się w historię i kulturę świata.
Diana Pugacheva – pochodząca z Białorusi konsultantka z backgroundem artystycznym. W przeszłości lektorka angielskiego jako obcego z wykształceniem ekonomicznym. W Nomadzie pomaga migrantkom i migrantom, tłumacząc i asystentując w terenie. Prywatnie miłośniczka języków obcych, kina i wydarzeń kulturalnych.
Tomasz Bauer – community workeri i pracownik terenowy. Doświadczenie terenowe i znajomość kultur zdobył podczas wielu lat podróży i angażowania się w lokalne projekty społecznościowe w krajach europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich. Instruktor jogi. Stara się łączyć zaangażowanie w nieprzewidywalność świata z wewnętrznym spokojem i rutyną praktyki.
Ievgen Bugaiov – community worker i pracownik terenowy w Nomadzie. Od kilku lat pracuje w różnych projektach charytatywnych pomagając ludziom i zwierzętom. Obecnie spełnia swoje dawne marzenie, by pomagać innym w procesie integracji z polskim społeczeństwem. Lubi spędzać czas z książką i herbatą w przytulnej kawiarni, a także witać świt na brzegu jeziora filiżanką kawy. Tworzy projekty artystyczne z wykorzystaniem żywicy epoksydowej. Otwarty i prosty człowiek.
Yuliya Mazurets – konsultantka, pracowniczka terenowa. Mówi o sobie, że jest „uchem i okiem” ukraińskiego zespołu Nomady. Zbiera ważne dla naszych klientek i klientów informacje i zawsze ma kilka przydatnych porad w kieszeni. Jest osobą z doświadczeniem migracji, Ukrainką, która od 10 lat mieszka w Polsce. W wolnym czasie zajmuje się sztuką: maluje na ścianach i tworzy małe rękodzieło. Jeździ skuterem i uwielbia gotować.
Christian Kobluk– specjalista ds. praw uchodźców w Biurze Poselskim Tomasza Aniśko oraz publicysta. W ostatnim czasie wydał książkę „Zapiski czarnego Polaka”. W Nomadzie zajmuje się community workingiem. Miłośnik literatury i filozofii.
Rita Shamye – pochodzi z Syrii, w Polsce mieszka od 8 lat. Problemy, z jakimi borykają się osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa zna z pierwszej ręki, bo sama była w takiej sytuacji. W Nomadzie pracuje jako asystentka ds. integracji międzykulturowej (community working). Prywatnie pasjonatka podróży, nauki języków i poznawania różnych kultur.
Roman Klyuz – z wykształcenia inżynier mechanik, do 2014 roku mieszkał i pracował w Kijowie jako fotograf. Z początkiem wojny przeprowadził się do Polski. Tutaj został baristą, roasterem i szkoleniowcem kawowym. W Nomadzie pracuje „w terenie” jako community worker. Mając wieloletnie doświadczenie mieszkania w Polsce, doskonale rozumie potrzeby osoby migrujących z Ukrainy. W wolnym czasie lubi podróżować i poznawać nowe miejsca.
Roksana Stojowska – działaczka na rzecz społeczności romskiej, asystentka edukacji romskiej w Stowarzyszeniu Nomada, realizatorka wielu projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego oraz projektów aktywizacji zawodowej Romów z Dolnego Śląska. Przez trzy lata prowadziła we wrocławskich szkołach cykl warsztatów o kulturze i historii Romów. Członkini komisji konkursowej opiniującej wnioski na realizację zadań publicznych w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów na lata 2021 – 2030 w województwie dolnośląskim. Uczestniczka projektu Liderki i Liderzy romscy przeciw wykluczeniu. Od lat związana z wrocławską Żywą Biblioteką. Dobrze czuje się w roli odbiorczyni kultury i sztuki, od dziecka ukochała sobie las.
Halina Mazur – absolwentka germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, lektorka języka niemieckiego i polskiego jako obcego. Uczestniczka Wolontariatu Europejskiego EVS w latach 2013-2014. W Nomadzie wspiera cudzoziemców jako konsultantka i tłumaczka. Prywatnie miłośniczka Wrocławia i języków obcych. W czasie wolnym chętnie wybiera się na długie spacery z audiobookiem w j. białoruskim.
Gabriela Smoła – W Nomadzie zaczynała jako wolontariuszka, gdzie przez niemal rok miała okazje wspierać edukacje dzieci ze społeczności romskiej. Aktualnie jako edukatorka wspiera naukę języka polskiego, prowadzi zajęcia integracyjne i warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym. Studiuje filozofię, choć odkrywa, że bardziej od teorii wciąga ją praktyka. Oprócz radości dzieciaków, z którymi pracuje cieszą ją: tahini w dużych ilościach, praktyka jogi, tatuaże, oraz długie rozmowy.
ZESPÓŁ KOMUNIKACYJNY
Adrianna Klimaszewska – aktywistka i społeczniczka, feministka. Wrocławianka Roku 2021 r. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, z wykształcenia filolożka i dziennikarka. Mama Tadzia i Niny. W Nomadzie jest 1/3 zespołu komunikacyjnego, prowadzi social media i rzeczniczy.
Natalia Ratyńska – działaczka i wiceprezeska Fundacji Różowa Skrzyneczka – organizacji, która każdego dnia walczy o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji. Stanowi 1/3 grupy tworzącej Sklep Galeria Karowa oraz 1/3 zespołu komunikacyjnego Stowarzyszenia Nomada. Studiowała wzornictwo oraz kulturoznawstwo. Marzy o lepszych światach, odwróconych hierarchiach i równym dostępie do niezbędnych praw podstawowych.
Arkadiusz Wierzba – z wykształcenia polonista i kulturoznawca, człowiek od słów, obrazów i internetów. Tłumaczy, pisze, redaguje. Edukuje, kreuje, promuje. W Nomadzie zajmuje się zarządzaniem stroną internetową i profilami w social mediach. Współpracownik Fundacji EkoRozwoju, edukator EkoCentrum Wrocław, trener antydyskryminacyjny.
ZESPÓŁ ADMINISTRACYJNY
Marta Kucner – kulturoznawczyni z wieloletnim doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych (projekty wolontariatu międzynarodowego i ngo prowadzące działania kulturalne) oraz w organizacji wydarzeń kulturalnych – od lokalnych wystaw fotografii, po folkowe festiwale
muzyczne. Jako członkini Stowarzyszenia Nomada dba o kwestie administracyjne i koordynację projektów. Kocha pływanie i górski trekking, czyta, czasem haftuje.
Katarzyna Pytlos – animatorka kultury, absolwentka zarządzania, z Nomadą związana od 2021r. Odpowiedzialna za kadry, kontakty z księgowością oraz organizację pracy w biurze Nomady. Prywatnie pasjonatka gier planszowych, teatru i pubquizów.
Nathalie Papric – antropolożka kulturowa, etnolożka, od lat zawodowo związana z kulturą. W Nomadzie dba o kwestie dotyczące ewaluacji i monitoringu. Pasjonatka słowa, morza, gór i lasów. Nie funkcjonuje bez: psa, długich spacerów, seriali i wiatru.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działamy i co robimy, zapraszamy do zakładki /PROJEKTY/
Możesz także zapoznać się z naszymi SPRAWOZDANIAMI MERYTORYCZNYMI