Wesprzyj nas

STANDARDY POSTĘPOWANIA W NOMADZIE

Korzystając ze wsparcia Stowarzyszenia NOMADA, masz prawo być traktowana/traktowany sprawiedliwie, z szacunkiem i poszanowaniem Twojej godności, podmiotowości oraz prawa do prywatności. Jeśli którakolwiek z tych zasad została naruszona przez osobę działającą w imieniu Stowarzyszenia, prosimy o natychmiastowe powiadomienie nas.

Osoby działające w imieniu Stowarzyszenia NOMADA muszą przestrzegać najwyższych standardów, abyś czuła/czuł się bezpiecznie, korzystając z naszego wsparcia.

Nie wolno im m.in.:

  1. Wykorzystywać Klientek i Klientów Stowarzyszenia seksualnie. Rozumiemy przez to wykorzystanie bądź próbę wykorzystania:
  • szczególnie wrażliwej sytuacji, w której znajduje się Klientka lub Klient,
  • pozycji władzy,
  • zaufania,
  • w celach seksualnych, w tym m.in. oferowanie pieniędzy, prezentów, zatrudnienia, dóbr lub usług, w tym świadczonych przez Stowarzyszenie, w zamian za czynności o charakterze seksualnym bądź czerpanie korzyści finansowej, społecznej lub politycznej z wykorzystania seksualnego Klientki lub Klienta Stowarzyszenia.
  1. Stosować przemocy seksualnej lub naruszać nietykalność cielesną o charakterze seksualnym, bądź grozić takim naruszeniem lub przemocą, jak również prezentować, udostępniać, żądać udostępniania, produkować lub utrwalać treści pornograficzne. 
  2. Stosować przemocy fizycznej (np. popchnięcie, uderzenie, spoliczkowanie, szarpanie) lub naruszać nietykalność cielesną, bądź grozić takim naruszeniem lub przemocą.
  3. Nierówno traktować Klientki i Klientów Stowarzyszenia ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, religię, narodowość, status migracyjny, przekonania polityczne, pochodzenie etniczne, orientację i tożsamość seksualną, wyznanie lub stan zdrowia.
    UWAGA: niekiedy odmowa usługi ze względu na obywatelstwo, uzasadniona wymogami projektowymi lub misją Stowarzyszenia nie będzie nierównym traktowaniem.
  4. Stosować przemocy psychicznej, w tym zawstydzanie, upokarzanie, zastraszanie, poniżanie, uporczywe i celowe ignorowanie, groźby i inne formy przemocy psychicznej. 
  5. Doprowadzać Klientki lub Klientów Stowarzyszenia do sytuacji podporządkowania lub uzależnienia skutkujących niemożnością podejmowania przez nich niezależnych decyzji w swoich sprawach, jak również zmuszać ich do podejmowania decyzji lub dokonywania określonych czynności w swoich sprawach.
  6. Akceptować bądź uczestniczyć w nieetycznych lub nielegalnych czynnościach, w szczególności związanych z handlem ludźmi, przemytem i niewolnictwem; 
  7. Podawać Klientce lub Klientowi Stowarzyszenia alkoholu lub środków zaburzających świadomość. 
  8. Żądać lub zachęcać do przekazywania prezentów, wynagrodzenia, dóbr lub usług w zamian za świadczone wsparcie lub usługi. 
  9. Nawiązywać relacji o charakterze seksualnym z Klientką i Klientem Stowarzyszenia w okresie korzystania przez nią lub niego z wsparcia lub usług świadczonych przez Stowarzyszenie.
  10. Ujawniać informacji uzyskanych w związku z udzielanym wsparciem a pozwalających na identyfikację Klientki lub Klienta Stowarzyszenia bez uzyskania jej/jego świadomej zgody, o ile nie wynika to z obowiązujących przepisów prawa.
  11. Wykorzystać wizerunek Klientki lub Klienta Stowarzyszenia bez ich wyraźnej, świadomej zgody uzyskanej po udzieleniu im wyczerpującej informacji o celu, sposobie i zasięgu publikacji w języku dla nich zrozumiałym.

Jeśli doświadczyłaś lub doświadczyłeś któregokolwiek z powyższych zachowań ze strony osoby, która działa w imieniu Stowarzyszenia NOMADA – zgłoś nam ten fakt – WYPEŁNIJ FORMULARZ

WAŻNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Na kogo mogę się poskarżyć?

Możesz się poskarżyć na zachowanie: 

  • osób zatrudnionych w Stowarzyszeniu NOMADA, 
  • wolontariuszek i wolontariuszy Stowarzyszenia NOMADA,
  • osób członkowskich Stowarzyszenia NOMADA,
  • osób członkowskich organów Stowarzyszenia NOMADA,
  • osób prowadzących na zlecenie Stowarzyszenia NOMADA bezpośrednie działania na Twoją rzecz,
  • osób prowadzących działania w ramach partnerstwa ze Stowarzyszeniem NOMADA.

Jak mogę się poskarżyć, jeżeli doświadczyłam niewłaściwego lub krzywdzącego zachowania ze strony osoby działającej w imieniu Stowarzyszenia Nomada?

  • przez wypełnienie tego formularza 
  • przez wypełnienie formularza zgłoszenia (podpięty formularz w pdf do pobrania) w siedzibie Stowarzyszenia (Dubois 11-13, Wrocław 50-208)
  • osobiście w siedzibie Stowarzyszenia po uprzednim umówieniu się z Osobą Zaufania ([email protected])

Naruszenie lub podejrzenie naruszenia zgłoś do Osoby Zaufania.

Kim jest Osoba Zaufania?
Osoba Zaufania udzieli Ci wsparcia w przypadku, gdy będziesz chciała/chciał zgłosić naruszenie ze strony osoby działającej w imieniu Stowarzyszenia NOMADA. Udzieli Ci informacji o dalszym postępowaniu, pomoże Ci wypełnić zgłoszenie (ale tylko jeśli tego chcesz!). Umówi Cię z niezależną osobą prawniczą oraz skontaktuje z osobami, które zapewnią Ci potrzebną pomoc psychologiczną. 

Czy muszę podawać swoje dane osobowe?
Anonimowe zgłoszenia będą rozpatrywane, o ile będą zawierały wystarczająco szczegółowe informacje, pozwalające na ustalenie, czy do zdarzenia rzeczywiście doszło i jaki miało ono przebieg. W przypadku braku niezbędnych informacji zgłoszenie nie będzie rozpatrywane.

Co się stanie z moim zgłoszeniem?

  • Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Poproś Osobę Zaufania o wsparcie, jeśli nie czujesz się bezpiecznie. Jeśli wskażesz jak się z Tobą skontaktować, po wniesieniu przez Ciebie zgłoszenia skontaktuje się z Tobą i osobą pokrzywdzoną (jeśli nie wnosisz zgłoszenia w swoim imieniu). 
  • Jeżeli w Twoim zgłoszeniu brakuje ważnych informacji, Osoba Zaufania poprosi Cię o rozmowę, w trakcie której pomoże Ci uzupełnić brakujące dane. 
  • Jeżeli zdarzenie, które zgłaszasz stanowi naruszenie Kodeksu Postępowania Stowarzyszenia, w terminie 10 dni roboczych od Twojego zgłoszenia (a jeśli zostało popełnione przestępstwo: w ciągu 72 godzin) zostanie zwołana 3-osobowa Komisja, której zadaniem będzie rozpatrzyć Twoje zgłoszenie.
  • Jeśli zdarzenie, które zgłaszasz stanowi przestępstwo według polskiego prawa, Osoba Zaufania przekaże Ci kontakt do prawnika, który pomoże Ci zabezpieczyć dowody na to, co się wydarzyło. Decyzja o tym, by zgłosić sprawę na Policji należy do Ciebie. 
  • Jeśli nie chcesz samodzielnie składać zawiadomienia na Policji, ale wolisz, żeby to Stowarzyszenie NOMADA zawiadomiło organy ścigania, przekaż tę informację Osobie Zaufania. Jeżeli w ogóle nie chcesz, żeby Stowarzyszenie NOMADA zgłosiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policję, przekaż tę informację Osobie Zaufania lub zaznacz tę informację w formularzu zgłoszenia.

Jak będzie wyglądał proces po  zgłoszeniu sprawy?
W terminie 10 dni roboczych od Twojego zgłoszenia (a jeśli zostało popełnione przestępstwo: w ciągu 72 godzin) zostanie zwołana 3-osobowa Komisja, której zadaniem jest rozpatrzyć Twoje zgłoszenie. 

Komisja składa się z jednej osoby wskazanej wskazanej przez Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia NOMADA oraz dwóch osób wskazanych przez Zarząd Stowarzyszenia NOMADA. Komisja zaprosi na rozmowę Ciebie lub osobę pokrzywdzoną (jeśli nie wnosisz zgłoszenia we własnym imieniu), osobę, która spowodowała zdarzenie i inne osoby, które były jego świadkami. Każda rozmowa będzie odbywała się osobno, nie musisz się martwić, że w jej trakcie spotkasz osobę, która spowodowała wydarzenie. 

Wszystkie działania są poufne – zarówno Osoba Zaufania Jak i wszystkie osoby członkowskie Komisji muszą zachować w tajemnicy wszystko, czego się dowiedzieli w związku z Twoim zgłoszeniem. 

Jeśli chcesz, możesz przedstawić Komisji także inne dowody na to, co się wydarzyło, np. smsy, e-maile, zdjęcia. 

Po przeprowadzeniu procedury wyjaśniającej Komisja przedstawi Zarządowi Stowarzyszenia NOMADA swoje rekomendacje co do tego, czy doszło do niewłaściwego, krzywdzącego zachowania ze strony osoby działającej w imieniu Stowarzyszenia, a jeśli tak, jakie konsekwencje powinna ponieść osoba, która się zachowała w ten sposób. Ty również otrzymasz pisemne rekomendacje Komisji, jeśli podasz nam kontakt do siebie.  

Zarząd Stowarzyszenia NOMADA następnie podejmie odpowiednie decyzje, tak aby osoby odpowiedzialne poniosły konsekwencje swoich czynów oraz aby na przyszłość nie powtarzały się sytuacje, które stały się Twoim udziałem.

Czy mogę nie zgłaszać zdarzenia do Stowarzyszenia NOMADA, tylko od razu zgłosić sprawę na policji albo wstąpić na drogę sądową przeciwko osobie, która mnie skrzywdziła?

Tak, nasza procedura nie jest obowiązkowa i nawet jeśli z niej skorzystasz, wciąż masz do dyspozycji wszystkie inne środki prawne.

PRZYDATNE DOKUMENTY: Formularz zgłoszenia, Kodeks Postępowania, Procedura postępowania i kierowania osób do odpowiednich instytucji w przypadkach przemocy ze względu na płeć