Zapraszamy do zapoznania się z platformą interaktywną ULICA ANTAKIA, która w sugestywny sposób pozwala prześledzić losy uciekinierów z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu. Użytkownik ma możliwość wyboru dowolnej postaci, jednego z typowych przedstawicieli bliskowschodniej klasy średniej. Historię wybranego bohatera poznaje my od momentu rozpoczęcia wojny, a raczej zakończenia jej lub jego normalnego życia Dzięki sugestywnym animowanym obrazom, przygotowanym w estetyce GIF, towarzyszymy bohaterom w procesie podejmowania decyzji o emigracji, następnie zaś w desperackiej podróży do świata dającego pozór bezpieczeństwa – do Europy.
Opracowania multimedialnej opowieści, na zlecenie NOMADY, podjęła się krakowska agencja interaktywna CYBER KIDS on REAL. Ulica Antakia to jedna z wielu ulic, która może znajdować się w każdym mieście na Bliskim Wschodzie. To symboliczne miejsce, które mieszkańcy muszą opuścić, ponieważ zawitały na niej wojna i przemoc. – mówi Katarzyna Lorenz, CEO Cyber Kids on Real. Ta symboliczna ulica posłużyła nam do opowiedzenia historii o jej mieszkańcach. – dodaje Dominik Cymer, Dyrektor Kreatywny – Ma być elementem budującym emocjonalny pomost z drugim człowiekiem. Może nim być zwyczajna sfera obyczajowa: plany, uczucia, ulubione przedmioty osobiste, przyzwyczajenia, wszystko z czego z dnia na dzień niektórzy muszą zrezygnować. Dlatego, aby przybliżyć temat uchodźstwa, zdecydowaliśmy się na konwencję mocno osadzoną w popkulturze, która jest przyjazna w odbiorze i łatwa do identyfikacji w linii.
Założeniem projektu było propagowanie rzetelnej wiedzy o przyczynach uchodźctwa i towarzyszących mu mechanizmach – wyjaśnia Katarzyna Pawlik, członkini NOMADY i jedna ze współautorek koncepcji. – Uważamy, że źródłem nietolerancji jest zwykle po prostu brak informacji, który z kolei rodzi strach i nienawiść. Wierzymy, że warto przekraczać różne granice, w tym także granice naszej niewiedzy. Głębsze zrozumienie losów osób dotkniętych uchodźstwem pozwoli nam na empatię i uwrażliwi na ich potrzeby.
W ramach projektu #Marhaba, bo warto przekraczać różne granice zrealizowano między innymi cykl cieszących się znacznym zainteresowaniem spotkań filmowo-dyskusyjnych, a także wydano trzy publikacje informacyjne dedykowane służbom medycznym, socjalnym oraz nauczycielom stanowiących rezultat rozległych konsultacji społecznych. Ostatnim jego etapem jest właśnie stworzenie nowoczesnego narzędzia edukacyjnego – platformy multimedialnej, która w przystępny i bezpośredni sposób pozwoli poznać historie osób uciekają do Europy przed trawiącymi ich kraje konfliktami zbrojnymi.
Projekt został dofinansowany przez Fundusze EOG w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.
Jest realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego i Muzułmańskim
Centrum Kulturalno- Oświatowym.
