• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Projekty / TABOR ROMSKI WE WROCŁAWIU

TABOR ROMSKI WE WROCŁAWIU

28/03/2012 by redaktor

Społeczność Romów rumuńskich we Wrocławiu liczy około 80 osób. Grupa ta jest płynna i zmienia się zarówno ilość jej członków jak i struktura społeczna.
Pierwsi przedstawiciele tej grupy pojawili się w Wrocławiu pod koniec lat 90 na fali zmian systemowych krajów Bloku Wschodniego, które to zmiany umożliwiły im przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Grupa mieszkająca we Wrocławiu składa się z wielopokoleniowych rodzin a 70% tej społeczności stanowią dzieci. Od kilku miesięcy pozostaje w stałym kontakcie z grupą.

Odwiedzamy miejsce ich zamieszania, asystujemy przy przechodzeniu przez procedury administracyjne i prawne, w trakcie rozpraw sądowych i podczas interwencji funkcjonariuszy służb publicznych. Towarzyszymy im podczas wizyt w szpitalach. Organizujemy doraźną pomoc w postaci ubrań czy żywności.

Poznajemy się nawzajem i podczas kolejnych spotkań i rozmów coraz bardziej otwarcie rozmawiamy o sytuacji i  problemach tej grupy. Wstępna diagnoza pokazuje, że główne problemy mieszkających we Wrocławiu rumuńskich Romów to:

1. Bezdomność – altanki w których żyją znajdują się na terenie należącym do Gminy Wrocław; fakt, że w każdej chwili mogą zostać  usunięci z tego miejsca praktycznie czyni tą grupę bezdomną.

2. Brak dostępu do rynku pracy – z jednej strony związany ze stereotypowym postrzeganiem tej społeczności i skomplikowaną sytuacją formalnoprawną, a z drugiej z nieznajomością członków tej grupy swoich praw i obowiązków wynikających z faktu  bycia obywatelami Unii Europejskiej.

3. Brak dostępu do opieki medycznej – w następstwie braku polskiego obywatelstwa i dostępu do rynku pracy członkowie grupy nie posiadają ubezpieczeń. W grupie znajdują się dzieci niepełnosprawne, dla których jedyną szansą jest rehabilitacja.

4. Brak dostępu do pomocy prawnej – niska znajomość polskiego u niektórych osób z grupy uniemożliwia im zorientowanie się w swojej sytuacji prawnej, na sprawy sądowe nie sprowadza się tłumaczy.

5.Brak dostępu do edukacji – rodzice wielokrotnie wyrażali chęć i potrzebę edukowania dziei, które same z ogromnym entuzjazmem uczestniczą w organizowanych przez nas zajęciach.

W odpowiedzi na te potrzeby od połowy lutego organizujemy działania edukacyjne dla dzieci (zajęcia ruchowe, plastyczne, naukę alfabetu). Zajęcia prowadzone są przez grupę wolontariuszy – pedagogów, artystów, fizjoterapeutów.  W marcu rozpoczęliśmy naukę języka polskiego dla dorosłych członków grupy.  Kilka kobiet objętych zostało opieką ginekologiczną.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, oraz specjalistami i ekspertami do spraw romskich z Wrocławia i Krakowa ( Fundacja Prom, Dom Spotkań Angelusa Silesiusa, asystent terenowy Stowarzyszenia Asystentów Edukacji Romskiej  w Kamiennej Górze i wieloletni pracownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie).

Zdajemy sobie sprawę, że skuteczna pomoc tej grupie wymaga działań systemowych i długofalowych, a także współpracy instytucjonalnej. Potrzebne są tu zarówno działania nastawione na cele praktyczne- a więc na poprawę doraźnej jakości życia tej społeczności – jak i działania strategiczne, nakierowane na wdrożenie trwałych zmian.

Zgodnie z Raportem z ewaluacji programu romskiego, działania na rzecz tej grupy wpisują się w ideę wspierania nowych, nietypowych grup, niekorzystających wcześniej z pomocy. Są też zgodne z wytycznymi unijnymi, mówiącymi o przeciwdziałaniu dyskryminacji wielokrotnej. W przypadku tej grupy  jest to dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne, bezdomność, niepełnosprawność (w grupie są osoby niepełnosprawne) .

Pamiętać należy że określenie „integracja” zakłada uznanie i akceptację grupy mniejszościowej przez grupę większościową i na odwrót. Aby osiągnąć taki stan rzeczy potrzebne są działania w obu społecznościach, a więc także działania edukacyjne i antydyskryminacyjne wśród mieszkańców Wrocławia.

Tymczasem władze miasta i samorządy nie postrzegają problemów społeczności rumuńskich Romów jako ważnych z punktu widzenia zarządzania wspólnotą samorządową oraz z punktu widzenia dbania o jakość życia mieszkańców danej społeczności. Angażowanie się w rozwiązywanie problemów społeczności romskiej nie jest tematem chętnie podejmowanym przez samorządowców. Jedyną polityką prowadzoną wobec tej grupy jest usuwanie ich z zajmowanych terenów oraz próby uczynienia ich mniej widocznymi na wrocławskich ulicach.

My jako Nomada nie zgadzamy się na taki stan rzeczy. Jeśli chcesz nas wesprzeć możesz podpisać petycję do władz miasta Wrocławia:

  • Tutaj możesz ją wydrukować i dostarczyć do naszego biura lub do kawiarni Falanster:

http://www.sendspace.pl/file/2bcecc55c14fbbd43e8672b/petycja-romowie

  • Jeśli jesteś spoza Wrocławia tutaj możesz podpisać ją online:

http://www.petycjeonline.pl/petycja/do-wladz-miasta-wroclawia-o-podjecie-konstruktywnych-dzialan-w-kierunku-pomocy-romom-rumunskim/800

Polecamy zapoznać się ze sprawą poprzez artykuły ukazujące się ostatnimi czasy we wrocławskiej Gazecie Wyborczej:

http://wyborcza.pl/1,75248,11260380,Wroclaw_bezradny_wobec_nielegalnych_koczowisk_Romow.html

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,11383664,Stowarzyszenie_NOMADA_o_rasizmie_miejskich_urzednikow.html

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,11400943,Co_sie_nie_wydarzylo_na_koczowisku_przy_Kamienskiego_.html

Śledźcie nas też na facebooku, tam aktualizacje i bieżące informacje:

https://www.facebook.com/taborwroclaw

Filed Under: Projekty Tagged With: romowie

Primary Sidebar

  • Zbiórka na leczenie Shripada
    Zbiórka na leczenie Shripada
    Shripad jest obywatelem Indii. Od kilku lat mieszka we Wrocławiu. W lipcu…
  • Epidemia Covid19. Ewakuacja rodzin romskich migrantek i migrantów.
    Epidemia Covid19. Ewakuacja rodzin romskich migrantek i migrantów.
    W związku z epidemią koronawirusa, dzisiaj we Wrocławiu miała miejsce ewakuacja rodzin…
  • BLUE DOT
    BLUE DOT
    Centra wsparcia "Blue Dot" powstają wszędzie tam, gdzie pojawia się nagły kryzys…

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in