Według badań Rzecznika Praw Obywatelskich raportowanych jest tylko 5% przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Te przestępstwa nie są postrzegane jako problem, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. A liczba tych przestępstw rośnie z roku na rok.
Możesz zrobić przelew:
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe
PRZESTĘPSTWA MOTYWOWANE UPRZEDZENIAMI
Nie są postrzegane jako problem, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. A liczba tych przestępstw rośnie z roku na rok.
Według badań Rzecznika Praw Obywatelskich raportowanych jest tylko 5% przestępstw motywowanych uprzedzeniami.
Dlaczego osoby poszkodowane nie zgłaszają takich spraw na policję?
nie mają świadomości swoich praw
nie mają zaufania do służb publicznych
procedury sądowe są bardzo długie i wiążą się z koniecznością powracania do przykrych wydarzeń
JAK PRACUJEMY W NOMADZIE? Nasza metoda pracy community working polega na tym, że staramy się poznać osoby, które mogą być narażone na przestępstwa motywowane uprzedzeniami.
Kiedy dostajemy sygnał, że dochodzi do takiego przestępstwa pojawiamy się na miejscu. Towarzyszymy poszkodowanej osobie na policji. Często jesteśmy tłumaczami językowymi na komisariacie.
W Nomadzie przygotowujemy osoby poszkodowane do składania zeznań w sądzie, także towarzyszymy w trakcie procesu. Jeśli osoba poszkodowana zdecyduje się być oskarżycielem posiłkowym, przygotowujemy ją do zadawania pytań i wypowiedzi w czasie rozprawy.
Pomagamy zorganizować pomoc prawną: prawnika lub prawniczkę. Nawiązaliśmy współpracę z okręgową Radą Adwokacką w związku z porozumieniem Prezydenta Wrocławia. Zrzeszeni adwokaci reprezentują pro bono naszych klientów.
Pamiętaj, że przestępstwa te są sankcjonowane przez polski kodeks karny. Każdy świadek zdarzenia może zgłosić sprawę na policję.