Od lat patrzymy, jak uchodźcy i uchodźczynie w drodze do Europy przemierzają kolejne państwa, nierzadko przekraczając granice swej własnej wytrzymałości. Od kilku miesięcy staramy się przełamać barierę obaw podsycanych przez media i zwykłego, ludzkiego lęku przed tym, co obce. Przyglądamy się temu, jak państwa Unii Europejskiej budują płoty, zamykają się na poszukujących schronienia, zapominając o solidarności. Dlatego staramy się wzbudzić ludzką ciekawość i zrozumienie w stosunku do uchodźców i uchodźczyń osób, które bezpośrednio zmagają się z brakiem bezpiecznego miejsca do życia i niechęcią.
Chcemy wspólnie powiedzieć zwykłe Marhaba* nowo przybyłym i czekającym u bram Europy. Do tego zachęcaliśmy Państwa przez ostatnie 4 miesiące. Pomogli nam w tym zaproszeni goście z Syrii, Niemiec i Polski, 4 pokazy filmowe, 55 osób (nauczycielek, lekarzy i pracownic społecznych) uczestniczących w konsultacjach publikacji jakie napisaliśmy.
Było warto, bo w naszych spotkaniach udział wzięło w sumie blisko 350 osób, a nam udało się przygotować 3 różne książki o uchodźcach i uchodźczyniach. Jedna, dla kadry pedagogicznej, pomoże nauczycielkom i nauczycielom w przygotowaniu zajęć dla uczniów i uczennic oraz przybliży zagadnienia związane z uchodźstwem. Druga pomoże przygotować się pracownikom i pracownicom służb medycznych do pracy z osobami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu przybliża ona zachowania i kody kulturowe oraz informuje o schorzeniach, na jakie mogą cierpieć mieszkańcy tej części świata. W przygotowaniu jej pomogli nam pracownicy Polskiej Misji Medycznej, którzy będą naszymi gości na seminarium. Trzeci przewodnik skierowany jest do pracowników i pracownic społecznych, do których należy ustawowy obowiązek pomocy uchodźcom i uchodźczyniom w integracji pomoże ono w kontaktach z osobami z Bliskiego Wschodu.
* Marhaba to arabskie pozdrowienie
W piątek 22 kwietnia o godz. 12:00 odbyło się ostatnie spotkanie w Domu Europy przy ul. Widok 10. Rozmawialiśmy o wydanych przez nas trzech publikacjach, zaprezentowaliśmy “Ulicę Antakia” dostępną online historię o uchodźcach i uchodźczyniach, a zaproszeni goście opowiedzieli o wyzwaniach integracji.
Seminarium odbyło się w ramach wydarzeń „Mam prawo” organizowanych przez Komisję Europejską.
Więcej informacji: www.mamprawo.eu
Seminarium organizowane było w ramach projektu “Marhaba bo warto przekraczać różne granice”
współfinansowanego w ramach programu “Obywatele dla demokracji” przez Fundusze EOG.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada we współpracy z Dziennikiem Opinii i Muzułmańskim Centrum Kulturalno - Oświatowym.

.