• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Poradnictwo

Poradnictwo

Nieodpłatne poradnictwo dla migrantów i migrantek 

Prowadzenie biura porad to jedno z kluczowych działań NOMADY, a wsparcie jakie oferujemy jest odpowiedzią na potrzeby najczęściej zgłaszane nam przez nasze klientki i klientów: udzielamy nieodpłatnych porad migrantkom i migrantom w zakresie dokumentowania pobytu w Polsce; wspieramy osoby, które doświadczyły przestępstw motywowanych uprzedzeniami; pracujemy ze społecznością Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu. Poradnictwo prowadzone jest zarówno stacjonarnie – w biurze organizacji, jak i w terenie w formie asystentury – towarzyszymy podczas wizyt w urzędach, u lekarzy, na policji czy w sądzie. Pełnimy rolę tłumaczy językowych i kulturowych. Zapewniamy pełną anonimowość osobom, które się do nas zgłaszają.  

Kontakt:

  • adres mailowy:  [email protected]
  • numer telefonu: +48 791 576 459 (w godzinach 10.00 – 17.00)

Istnieje również możliwość umówienia się na wizytę po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

Skontaktuj się z nami, wspólnie poszukamy rozwiązania Twojego problemu. 

REGULAMIN PUNKTU PORADNICZEGO  /PL/  

WSZECHSTRONNE WSPARCIE MIGRANTÓW

Największa ilość problemów z jakimi zgłaszają się do nas migrantki i migranci dotyczy dokumentowania pobytu w Polsce, a także spraw pracowniczych, zdrowotnych, czy kwestii rodzinnych. 

Procedury pobytowe są skomplikowane i czasochłonne, a prawo w tym zakresie często się zmienia. Udzielamy informacji, pomagamy wypełnić wnioski, a gdy jest taka potrzeba, asystujemy migrantom i migrantkom podczas wizyt w Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Miejskim czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Udzielamy również wsparcia podczas rozpraw sądowych, wizyt na Policji, czy Straży Granicznej. Pomagamy w kwestiach związanych z legalnością zatrudnienia, a także innymi problemami z zakresu prawa pracy. Wspieramy cudzoziemców, którzy trafili do detencji, którzy uzyskali zobowiązanie do powrotu, jak również osoby poszukujące w Polsce ochrony międzynarodowej. 

W odpowiedzi na potrzeby migrantów i migrantek nasz punkt poradniczy oferuje również wsparcie w zakresie prawa rodzinnego, pomocy socjalnej, kontaktów ze szkołami i uniwersytetami, czy reagowania na przejawy dyskryminacji. Niezależnie od tego z jakimi problemami zmagają się cudzoziemki i cudzoziemcy w Polsce, chcemy tworzyć miejsce, do którego mogą się zawsze zgłosić po pomoc. 

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY MOTYWOWANEJ UPRZEDZENIAMI (PMU)

Przestępstwa motywowane uprzedzeniami (inaczej: przestępstwa z nienawiści; ang. hate crime) to kategoria przestępstw wymierzonych przeciwko osobom lub ich mieniu których motywem jest faktyczna bądź domniemana przynależność osoby atakowanej do grupy wyróżniającej się charakterystycznymi cechami, jak np.: kolor skóry, język, narodowość, pochodzenie etniczne, wyznanie religijne bądź jego brak, poglądy polityczne, tożsamość płciowa i seksualna itp. Tego typu ataki (fizyczne lub słowne) wynikają z ksenofobicznych poglądów i są zakazane przez polskie prawo.

Istotnym działaniem NOMADY w ramach punktu poradniczego jest przeciwdziałanie przemocy motywowanej uprzedzeniami (PMU). Chcemy, by Wrocław był bezpieczny dla każdej osoby – niezależnie od tego jaki ma paszport, kogo kocha i w jakiego boga wierzy. W tym celu edukujemy na temat praw przysługujących osobom poszkodowanym przez pmu, udzielamy porad prawnych, asystujemy osobom poszkodowanym podczas raportowania na policji i prokuraturze oraz podczas rozpraw sądowych. Występujemy w charakterze osób zaufania, tłumaczy/-ek, włączamy się w postępowanie jako przedstawiciele/-ki organizacji społecznej, występujemy jako rzecznicy/-czki, popularyzujemy problematykę przemocy motywowanej uprzedzeniami, prowadzimy niezależny monitoring incydentów rasistowskich. Monitorujemy sytuację cudzoziemców i cudzoziemek we Wrocławiu, szkolimy i pokazujemy perspektywę naszych klientów i klientek.

WSPARCIE SPOŁECZNOŚCI ROMÓW RUMUŃSKICH

Od 2010 roku pracujemy z romskimi migrantami z Rumunii mieszkającymi we Wrocławiu. O naszych działaniach i metodach pracy przeczytać można w publikacjach „Społeczność Romów Rumuńskich we Wrocławiu. Raport”, „Raport wykluczenie systemowe a integracja Romów rumuńskich we Wrocławiu”, „Romowie rumuńscy w Polsce. Przewodnik do pracy ze społecznością.” dostępnych w zakładce /PUBLIKACJE/.

Po 8 latach wspólnej pracy doszliśmy do momentu, w którym większość osób ze społeczności  ma ważne dokumenty i uregulowany pobyt na terenie Polski. Pozwala im to na pełniejsze korzystanie z praw obywatelskich, takich jak dostęp do opieki medycznej czy pomocy społecznej. Dzieci z uczą się we wrocławskich szkołach  i choć nie zawsze proces edukacji przebiega zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie, co roku kolejne osoby trafiają do systemu formalnej edukacji.

Praca z Policją, Strażą Miejską i Strażą graniczną przełożyła się na zwiększenie bezpieczeństawa osób ze społeczności a współpraca z sądami rodzinnymi i kuratorami/kuratorkami sądowymi i społecznymi pozwoliła zatrzymać proceder odbierania dzieci rodzinom romskim. Ze społeczności wyłoniły się liderki I liderzy, którzy sprawnie poruszają się w procedurach administracyjnych i wspierają pozostałe osoby. Wzrosła świadomość Romów/Romni na temat przysługujących im praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa. Dużym sukcesem NOMADY jest nawiązanie współpracy międzysektorowej oraz dobrych relacji z niektórymi instytucjami wrocławskimi – Urząd Stanu Cywilnego, Zespół Terenowy Osób Bezdomnych i Uchodźców MOPSU, poradnie psychologiczno pedagogiczne, pracownicy socjali szpitali, kuratorzy sądowi, szkoły.

Dzięki działaniom rzeczniczym udało nam się zwrócić uwagę społeczeństwa większościowego i decydentów na sytuację tej społeczności. W 2016 roku  Gmina Wrocław rozpoczęła realizację projektu mieszkaniowego skierowanego do Romów rumuńskich, którzy mieszkali wówczas na nieformalnym osiedlu zbudowanym na terenie należącym do Gminy Wrocław. W 2017 roku wszystkie rodziny wyprowadziły się z baraków do mieszkań treningowych a osiedle zostało zlikwidowane. Projekt realizowany jest przez  /Fundację Dom Pokoju/.

Obecnie największym wyzwaniem jakie stoi przed Romami i Romni jest wejście na rynek pracy. Stereotypowe postrzeganie i uprzedzenia ze strony społeczeństwa większościowego a także brak kwalifikacji i trudności w adaptacji na rynku pracy to główne problemy z jakimi się borykają. Wsparcie w wejściu na rynek pracy jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Fundację Dom Pokoju.

Obecnie współpraca między NOMADĄ i społecznością koncentruje się na wsparciu procesu edukacji dzieci poprzez asystenturę edukacyjną (/Edukacja/)

Primary Sidebar

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in