• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Aktualności / Oświadczenie w sprawie Kamila Qandil – pracownika PAH

Oświadczenie w sprawie Kamila Qandil – pracownika PAH

11/09/2013 by redaktor

Kamil Qandil, pracownik Polskiej Akcji Humanitarnej 2 września 2013 roku, mimo wizy pracowniczej, nie został wpuszczony do Izraela przez służby graniczne tego państwa. Jako Stowarzyszenie NOMADA pragniemy wyrazić nasze ogromne zaniepokojenie brakiem zdecydowanej reakcji na to zdarzenie zarówno ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prowadzącego program Polska Pomoc na terytoriach Zachodniego Brzegu, jak i fundacji Polska Akcja Humanitarna.

Kamil Qandil, polski pracownik humanitarny, został zatrzymany na lotnisku Ben Guriona w poniedziałek 2 września. Po kilkudniowych wakacjach w Polsce, wracał do Jerozolimy, by dokończyć projekt remontowania cystern na Zachodnim Brzegu, realizowany przez Polską Akcje Humanitarną i finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kamil otrzymał zakaz wjazdu do państwa Izrael, ale zarzuty jakie mu postawiono nie zostały przedstawione ani jemu, ani jego prawnikowi. W ten sposób nie ma żadnych szans obrony. Jest to sprzeczne z zasadami uczciwego i bezstronnego procesu sądowego.

Stowarzyszanie Nomada przez 2 lata pracowało na tym samym terenie Zachodniego Brzegu, realizując projekty rozwojowe, również korzystając ze środków finansowych pochodzących z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Wiemy, jakie problemy można napotkać, realizując projekty w tym regionie. W związku z tym bardzo cenimy pracę, którą wykonuje tam Kamil i PAH.

W przypadku realizacji projektów humanitarnych finansowanych ze środków MSZ zarówno wyznaczenie priorytetów stojących u podstaw pracy polskich organizacji, jak i kontrola wykonania zleconych obowiązków, leży po stronie polskiego ministerstwa. To co jest realizowane na danym terenie przez organizacje społeczne, jest zgodne z założeniami polityki polskiego rządu, który bezpośrednio finansuje nasze działania i pracę. Pracowniczki i pracownicy humanitarni mają prawo do ochrony i pomocy ze strony władz swojego kraju, szczególnie w obliczu jakichkolwiek zagrożeń i sytuacji mogących zakłócić realizowane działania. To właśnie pracownicy/-czki humanitarni, pracujący na terenie innego państwa, które MSZ zdecydował się objąć swoim wsparciem w „Planie współpracy rozwojowej”, narażeni są na wiele niedogodności i niebezpieczeństw. To te pracowniczki i pracownicy są postrzegani jako reprezentujący władze naszego kraju na danym terenie, a także polskie społeczeństwo oraz organizacje, które ich zatrudniają.

Sprawa Kamila jest nam o tyle bliska, że dokładnie rok temu, podobny scenariusz spotkał współpracowniczkę Stowarzyszenia Nomada, która przyjechała jako wolontariuszka, aby zrealizować film edukacyjny, będący częścią projektu finansowanego ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Podobnie jak Kamil została zatrzymana na lotnisku i poddana wielogodzinnym przesłuchaniom. Podobnie jak i on odmówiła wydalenia do kraju i zdecydowała, że chce, aby jej strawa została rozpatrzona przez sąd. My, jej koleżanki i koledzy, zrobiliśmy wszystko, aby jej pomóc, od samego początku czując, że jest to nasza wspólna sprawa i moralny obowiązek. Staraliśmy się jej dać jak największe wsparcie. Mimo braku środków finansowych na pokrycie kosztów rozprawy oraz na wynajęcia adwokata, postanowiliśmy zwrócić się do naszych przyjaciół o wsparcie. Organizując akcje benefitowe w wielu krajach udało nam się pokryć wysokie koszty rozprawy sądowej, której rezultatem był werdykt izraelskiego sądu dający naszej wolontariuszce prawo do pozostania na terenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Dzięki czemu mogła ona zrealizować film prezentowany później w wielu miastach Polski i Europy, finansowany i firmowany logotypami Polskiej Pomocy i MSZ.

W takiej sytuacji rozumiemy poczucie odpowiedzialności wobec pracownika czy pracowniczki, którzy w związku z wykonywaną pracą napotykają na trudności, zagrażające im prywatnie, ale również stawiają pod znakiem zapytania powodzenie projektu. Nie wyobrażamy sobie, żeby w takiej chwili pozostawić tą osobę samą.

U podstaw naszej pracy leży przekonanie o słuszności i konieczności pomocy osobom, które żyją w trudnych warunkach wynikających z różnego typu zagrożeń – zarówno katastrof naturalnych, jak i okupacji i konfliktów zbrojnych. Pomagając innym, nie możemy zapominać o nas samych. Powinniśmy mieć poczucie bezpiczeństwa ze strony władz naszego państwa i naszych pracodawców. Te właśnie podmioty reprezentujemy, wykonując w ich imieniu pracę na rzecz poprawy warunków życia innych ludzi.

Znamy Kamila i popieramy jego działania, wiemy jak ważne jest to co robił dla lokalnej ludności palestyńskiej Południowego Hebronu. Mamy nadzieję, że wróci do pracy w Południowym Hebronie.

Zarząd Stowarzyszenia NOMADA

Filed Under: Aktualności

Primary Sidebar

  • Nowy raport Grupy Granica
    Nowy raport Grupy Granica
    Wzdłuż granicy Polski z Białorusią po zniesieniu strefy nadal dochodzi do wielu…
  • Nomada w Grupie Granica
    Nomada w Grupie Granica
    Od początku kryzysu na granicy polsko–białoruskiej NOMADA jest częścią Grupy Granica. Jest…
  • Apel do władz polskich w sprawie udzielania pomocy Afgankom i Afgańczykom
    Apel do władz polskich w sprawie udzielania pomocy Afgankom i Afgańczykom
      Od kilku dni oczy świata skierowane są na Afganistan, w którym…

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in