• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Aktualności / NIE ZAPOMINAJMY O SWOICH PRAWACH

NIE ZAPOMINAJMY O SWOICH PRAWACH

25/10/2010 by admin

20081210141212691_1_original

Autor: Julia Wakula, Nasze Slovo

Wrocław- miasto spotkań wielu kultur – to hasło stało się wizytówką stolicy Dolnego Śląska. Cudzoziemcy z chęcią przyjeżdżają tutaj nie tylko w celach turystycznych, lecz również chcą tutaj studiować i pracować. Jak w rzeczywistości wygląda wrocławska różnorodność kulturowa i na ile bezpiecznie i wygodnie żyje się w mieście obcokrajowcom, w tym i Ukraińcom, obserwuje Stowarzyszenie Nomada.
Kilka miesięcy temu Nomada rozpoczęła badania poświęcone problemom imigrantów mieszkających we Wrocławiu. Jest to pierwszy etap projektu SUKURS, który ma na celu pomoc ludziom, mającym do czynienia z różnego rodzaju przemocą, nienawiścią rasową czy dyskryminacją. Podobny problem poruszany jest we Wrocławiu po raz pierwszy.
„Chcemy dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda naprawdę. Jedną rzeczą jest opieranie się na tym, co piszą gazety,  a zupełnie inną – słuchać ludzi, którzy tu mieszkają. Zależy nam na rozmowie z jak największą liczbą osób, chcemy usłyszeć jak czują się we Wrocławiu „- mówi Katarzyna Pawlik, wiceprezeska Nomady.
Na chwilę obecną przeprowadzane są badania terenowe – przedstawicielki stowarzyszenia szukają kontaktów oraz rozmawiają z obcokrajowcami, a także pomagają im rozwiązać problemy z jakimi ci się spotykają. Wstępne wyniki badań ukażą się już w listopadzie. Wtedy też rozpocznie się następny etap projektu – szkolenia fachowców do pracy w poradni, która według Katarzyny Pawlik powstanie na początku następnego roku.
” Przede wszystkim zaoferujemy pomoc prawną i psychologiczną. Konieczne jest, aby człowiek wiedział, że ktoś może mu pomóc, udzielić wsparcia, czy nawet tylko z nim  porozmawiać. Jeśli chodzi o aspekty prawne, ważne jest, aby uświadomić, że niezależnie od swojej narodowości osoba przebywająca na terenach Polski ma swoje prawa. A przypadki przemocy nie tylko fizycznej, ale również słownej, psychicznej motywowanej nienawiścią konieczne trzeba zgłaszać na policję. Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas ciężka praca. Ale musimy przekonać ludzi, że warto bronić swoich praw. ”

Problemy Ukraińców we Wrocławiu

Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu wysuniętą przez Nomadę propozycję współpracy przyjął z radością. „Od dawna Współpracujemy z jedną z wrocławskich kancelarii prawnych, ale z uwagi na zakres i charakter problemów, z którymi zwracają się do konsulatu obywatele Ukrainy, nie jesteśmy w stanie w pełni ich rozwiązywać ” – mówi dyrektor Olga Barabasz-Rewak.
Tymczasem, listy, telefony ze skargami napływają, co kilka dni, czasami ludzie przyjeżdżają osobiście. Najczęstsi goście w konsulacie to osoby, które przyjechały do Wrocławia i okolic w celach zarobkowych. Ukraińscy pracownicy mają wiele problemów (przykładowo: nielegalna praca, lub przedłużony pobyt w Polsce). Istnieje również kwestia ukraińskich pośredników pracy, przez zaniechania, których ich rodacy nielegalnie przebywają w Polsce. Zdarza się tak, że miejsce i warunki pracy nie pokrywają się z danymi zawartymi w zezwoleniu na pracę, które wystawione jest przez ukraińskiego pośrednika. Ukraińcy często nie otrzymują wynagrodzenia, albo dostają jedynie połowę tego, co mieli zarobić. Aby zmusić Ukraińców do pracy (nierzadko nielegalnej) za mniejsze wynagrodzenie, polscy pracodawcy często uciekają się do zastraszania polską służbą graniczną, albo po prostu zatrzymują paszport.
Kolejną grupą, która szczególnie potrzebuje pomocy i wsparcia są ukraińscy studenci.  Młodzieży brakuje informacji na temat ich praw i możliwości, a w szczególności polskiego prawa w zakresie miejsca zamieszkania lub zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Sukurs – kiedy potrzebna jest pomoc

Nie da się ukryć, że ludność imigrancka w Polsce nie zwraca nadmiernej uwagi na siebie i swoje potrzeby. W takiej sytuacji Stowarzyszenie Nomada stoi przed nie lada wyzwaniem – dotrzeć do ludzi i przekonać ich, że problemy, z jakimi się spotykają można i trzeba rozwiązywać; i że są osoby chętne do pomocy.
„Nasza organizacja powstała z potrzeby serca. Nie mamy żadnego związku z aparatem państwowym, więc nie ma obaw, że będziemy działać na szkodę człowieka, który się do nas zwróci. Nawet, jeśli osoba ta przebywa w Polsce nielegalnie” – zapewnia wiceprezeska Nomady, Katarzyna Pawlik.
Żeby zwrócić się z prośbą o pomoc wystarczy napisać e-mail na adres ze strony www.sukurs.nomada.info.pl albo zadzwoń pod numer 71 307 03 35. Przedstawiciele projektu SUKURS przyjadą na spotkanie w dogodnym miejscu: w kawiarni w mieście, w pracy czy w konsulacie – tam, gdzie dana osoba czuje się najswobodniej.

Filed Under: Aktualności Tagged With: sukurs, Ukraina, wrocław

Primary Sidebar

  • "Wyjść z cienia" - wsparcie pokrzywdzonych przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami
    "Wyjść z cienia" - wsparcie pokrzywdzonych przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami
                      Projekt ma na…
  • One for All, All for one III
    One for All, All for one III
    Krótki opis projektu: Konsorcjum organizacji wspierających imigrantów i uchodźców w Polsce to…
  • Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej
    Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej
    Miejsce Otwarte to 12-miesięczny projekt, który ma na celu zwiększenie dostępu do…

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in