11 marca 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu pilotażowy warsztat dla pracowniczek i pracowników socjalnych z Dolnego Śląska.
Warsztat jest okazją do nabycia praktycznej wiedzy z zakresu pracy socjalnej z osobami i rodzinami szukającymi schronienia w Polsce, szczególnie w kontekście kultury Bliskiego Wschodu i Islamu. Zależy nam na tym, aby uczestniczki i uczestnicy warsztatu ocenili zawartość merytoryczną oraz przydatność publikacji, którą przygotowujemy w ramach projektu – “Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej”.
Warsztat składa się z następujących bloków tematycznych:
- Wprowadzenie do tematyki uchodźczej – definicje, fakty, liczby.
- Prezentacje eksperckie – o swoich doświadczeniach w pracy z osobami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu opowiedzą:
dr Lidia Chylewska – Barakat -psycholożka międzykulturowa, która mieszkała i pracowała w Syrii do 2012 (od 2011 roku w Syrii trwa wojna domowa, w którą zaangażowane są inne państwa). W Syrii pracowała z uchodźczyniami i uchodźcami z Iraku. Obecnie pracuje na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. [rozmowa]
Maciej Krystian Azarewicz – pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Pracuje z osobami dotkniętymi bezdomnością i uchodźstwem, współautor przewodnika “Romowie rumuńscy w Polsce. Przewodnik do pracy ze społecznością”.
-
Dyskusja nad treścią poszczególnych rozdziałów publikacji “Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej”- praca metodą „World Café”. Zgodnie z nazwą, ta część spotkania odbędzie się w kawiarnianej przestrzeni, w której przy stolikach będziemy dyskutować na temat poszczególnych rozdziałów publikacji. Po ok. 20 minutach osoby biorące udział w dyskusji przenoszą się do innego stolika – przy którym omawiany jest kolejny rozdział. „World Cafe” jest warsztatową metodą wypracowywania pomysłów i zbierania opinii która pozwala na otwartą dyskusję i na wypowiedzenie się wszystkim uczestnikom i uczestniczkom.
-
Podsumowanie / zakończenie
Warsztat będzie się odbywał w obecności specjalistek – ewaluatorek. Efektem ich pracy będzie raport, który uwzględni Państwa ocenę warsztatu i publikacji.
Projekt “Marhaba – bo warto przekraczać różne granice” jest realizowany przez Stowarzyszenie Nomada w partnerstwie z Muzułmańskim Centrum Kulturalno Oświatowym z Wrocławia i Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego.

This image requires an
alt
attribute.