Ostatnie, czwarte spotkanie zamykające cykl „Marhaba – bo warto przekraczać różne granice” to polska premiera ważnego filmu BOZA. Seans jak zwykle bezpłatny. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej!
BOZA
———
Film dokumentalny w reżyserii Walida Fellah, który opowiada historię migrantów z regionu Afryki Subsaharyjskiej, którzy walczą o to żeby dotrzeć do Europy. Kiedy są już na miejscu muszą stawić czoła systemowi, który jest zbudowany na zasiekach okalających granice Starego Kontynentu.
Reżyser filmu urodził się w Tunezji. Jest członkiem Tunezyjskiej Federacji Filmowców Amatorów. Rejestruje życie osób, które doświadczają nieudokumentowanego pobytu.
———
Po seansie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji o sytuacji osób, które dotarły do Europy szukając schronienia przed wojną, skrajną biedą czy katastrofami ekologicznymi, które uderzają w najuboższe części świata. Porozmawiamy o tym jak wygląda „adaptacja” uchodźczyń i uchodźców w najbogatszym regionie świata. W 2015 roku do Unii Europejskiej wyemigrowało ponad milion osób. Większość z nich była zmuszona uciekać nie tylko przed wojną, ale także prześladowaniami w pozornie „bezpiecznych” krajach. Zmiany klimatyczne, globalny kryzys ekonomiczny i eskalacja konfliktów w różnych częściach świata przekładają się na „kryzysy i fale migracyjne”, które zdążyły obrosnąć mitem końca Europy jaką znamy.
O swojej pracy, doświadczeniach i refleksjach opowie nam Hanna Hakiel, psychoterapeutka transkulturowa, która pracuje z uchodźcami i uchodźczyniami mieszkającymi w Berlinie i innych miastach położonych w Brandenburgii.
Hanna Hakiel jest autorką bloga Illegal Friends. Jest także zaangażowana w działalność inicjatywy GSBTB Open Art Shelter Hanna Hakiel jest jedną z bohaterek reportażu „Nielegalni przyjaciele”, który ukazał się niedawno w Tygodnik Powszechny
Hania Hakiel jest także autorką eseju „Psychologiczna specyfika uchodźców z Syrii. Co warto rozumieć, by móc zbudować dobry kontakt? Analiza ilustrowana historiami Syryjskich uchodźców w Berlinie.”. Tekst jest częścią specjalistycznych publikacji, które Nomada Stowarzyszenie planuje wydać pod koniec kwietnia.
Zapraszamy bardzo serdecznie bo warto przekraczać granice i nasze myślowe horyzonty!
Projekt realizowany jest przez Nomada Stowarzyszenie w partnerstwie z Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe Wrocław i Dziennik Opinii, w ramach programu „Obywatele dla demokracji” finansowanego z funduszy EOG.
