• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Aktualności / Komentarz Stowarzyszenia NOMADA do artykułu Jak integrować Romów? Ma powstać wspólny program Poznania, Wrocławia i Gdańska w poznańskiej Gazecie Wyborczej z dnia 23.03.2017

Komentarz Stowarzyszenia NOMADA do artykułu Jak integrować Romów? Ma powstać wspólny program Poznania, Wrocławia i Gdańska w poznańskiej Gazecie Wyborczej z dnia 23.03.2017

27/03/2017 by redaktor

Komentarz Stowarzyszenia NOMADA do artykułu „Jak integrować Romów? Ma powstać wspólny program Poznania, Wrocławia i Gdańska” w poznańskiej Gazecie Wyborczej z dnia 23.03.2017

Jako organizacja, która od 7 lat pracuje ze społecznością romskich migrantek i migrantów z Rumunii mieszkających we Wrocławiu i innych polskich miastach chciałybyśmy odnieść się do treści artykułu “Jak integrować Romów? Ma powstać wspólny program Poznania, Wrocławia i Gdańska”.

Pilotażowy program Gminy Wrocław na rzecz Romów realizowany jest od listopada 2016 roku, a nie od kilku lat. Romowie nie zostali włączeni w projekt na zasadzie podmiotów na etapie formułowania jego założeń i celów. Obecnie są raczej przedmiotem działań Gminy Wrocław, nie rozumieją w pełni jakiego rodzaju wsparcie jest im oferowane i obawiają się je przyjąć.

Od listopada 2013 roku przed wrocławskim sądem trwa proces eksmisyjny Gmina Wrocław przeciwko Romom o opuszczenie zajmowanego terenu przy ulicy Kamieńskiego, a przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu trwa postępowanie  w sprawie wysiedlenia romskiej rodziny z osiedla przy ulicy Paprotnej w 2015 roku. Trudno uznać te działania za przykład modelowej polityki integracyjnej.

Sytuację społeczności udało się poprawić tam, gdzie z Romami pracują organizacje pozarządowe. We Wrocławiu działania NOMADY doprowadziły do sytuacji rzadko spotykanej w odniesieniu do migrujących Romów: większość osób mieszkających we Wrocławiu ma ważne dokumenty i rejestrację pobytu na terenie Polski, dzięki czemu osoby te mogą korzystać z usług publicznych i mają dostęp do państwowej opieki zdrowotnej. Romowie i Romni znają nas, wiedzą jakiego rodzaju wsparcia udzielamy. Przez 7 lat nauczyliśmy się wspólnie pracować.

W jednej z wrocławskich szkół uczy się ponad 30 dzieci ze społeczności, w innej kolejne kilkoro (4) dzieci. Przez wiele lat władze lokalne nie zadbały o prawo dzieci z osiedla do edukacji. To edukatorki z NOMADY przy wsparciu poszczególnych szkół, organizacji pozarządowych, wolontariuszek i wolontariuszy, prowadziły zajęcia podczas których dzieci po raz pierwszy pisały, rysowały, liczyły, odwiedziły kino, muzea, galerie sztuki i inne instytucje kultury. Wsparłyśmy rodziców w procesie zapisywania dzieci do szkoły a obecnie prowadzimy zajęcia wyrównawcze, jesteśmy w kontakcie ze szkołami i rodzicami. Efekty tych działań są takie, że Romowie i Romni z tej społeczności uwierzyli w edukację, mimo tego że, jak pokazuje przypadek jednej z wrocławskich szkół, oznacza ona dla ich dzieci segregację i dyskryminację.

Naszym zdaniem pytanie jak integrować Romów wynika z niezrozumienia istoty integracji, która jest przecież procesem wzajemnym. W naszej pracy ze społecznością nieustannie zdarzają się sytuacje, które pokazują, że to my, Polki i Polacy nie jesteśmy gotowi na integrację z Romami.

Część organizacji które pracują ze społecznością, a także sami Romowie nie zostali zaproszeni  na spotkanie w Poznaniu.

Największą barierą w procesie integracji jest skrajne ubóstwo tej społeczności. Dlatego działania na rzecz poprawy sytuacji romskich migrantów powinny być ukierunkowane na wzmocnienie wejścia na rynek pracy. Edukacja dostosowana do potrzeb i możliwości tej grupy, staże zawodowe, nawiązanie kontaktów i współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami jako potencjalnymi pracodawcami i wsparcie samozatrudnienia są kluczowe. Problem warunków mieszkaniowych należy rozwiązywać na poziomie działań systemowych np. mieszkań/domów socjalnych z uregulowanym prawem najmu i kontraktem regulującym zasady zarządzania i współfinansowania lokali przez Romów.

Pytanie, na które powinniśmy szukać odpowiedzi nie powinno brzmieć, jak integrować Romów, ale: jak wspierać proces integracji w społeczeństwie polskim i zapewnić korzystanie z pełni przysługujących im praw?

Romowie i Romni z Rumunii mieszkają w Polsce od ponad dwudziestu lat, a od dekady są obecni w debacie publicznej, natomiast władze Wrocławia, Poznania i Gdańska wciąż nie rozpoczęły rzeczywistego dialogu z tymi mieszkankami i mieszkańcami swoich miast.

Filed Under: Aktualności

Primary Sidebar

  • Odpowiedź Unii Metropolii Polskich na apel ws. uchodźców z Morii
    Odpowiedź Unii Metropolii Polskich na apel ws. uchodźców z Morii
      Na apel organizacji społecznych w sprawie sytuacji uchodźców w Morii odpowiedzieli…
  • Wyjść z cienia. Zapraszamy na spotkanie informacyjne
    Wyjść z cienia. Zapraszamy na spotkanie informacyjne
    Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące projektu "Wyjść z cienia. Wsparcie pokrzywdzonych z…
  • List organizacji społecznych do polskich władz w sprawie uchodźczyń i uchodźców z Morii
    List organizacji społecznych do polskich władz w sprawie uchodźczyń i uchodźców z Morii
    Warszawa, 16 września 2020 r. Szanowni Państwo Andrzej Duda, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej,…

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in