• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Aktualności / Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z tytułu pracy w gettcie

Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z tytułu pracy w gettcie

17/03/2015 by redaktor

Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z tytułu pracy w getcie opracowane na podstawie informacji uzyskanych od niemieckiego rządu federalnego w ramach starań na drodze parlamentarnej o wypłatę rent i emerytur dla byłych pracowników i pracowniczek gett z miejscem zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej

Urzędem uprawnionym do przyjmowania wniosków o emerytury gettowe jest Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne [Deutsche Rentenversicherung – DRV]. Polski ubezpieczyciel, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zaoferował pomoc byłym zatrudnionym w getcie wzgl. ich członkom rodzin przy składaniu wniosków. Wnioski mogą być składane w każdym oddziale ZUS na terenie kraju. Tam również uzyskają Państwo potrzebne formularze:

Wszelkie formularze emerytalne w języku polskim będą sukcesywnie publikowane na stronie DRV:
deutsche-rentenversicherung.de

Czy osoby, które złożyły już wniosek o wypłacenie rent i emerytur w przeszłości muszą ponownie składać nowy wniosek po podpisaniu Umowy z grudnia 2014 roku, czy strona niemiecka sporządzi z urzędu listę osób potencjalnie uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu zatrudnienia w getcie i posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce?
Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne [Deutsche Rentenversicherung – DRV] zbada z urzędu wszystkie odrzucone w przeszłości wnioski o świadczenia emerytalne w myśl Ustawy ZRBG.

Ponowne składanie wniosków w tej sprawie nie jest konieczne. Ponadto DRV jest w trakcie uzgadniania z Federalnym Urzędem ds. Świadczeń Centralnych i Otwartych Kwestii Majątkowych [Bundesamt für zentrale Dienste und offene Vermögensfragen – BADV] procedur przekazania przez BADV zgromadzonych tam informacji o osobach potencjalnie uprawnionych do otrzymywania świadczeń.

Jeżeli polskie organizacje zrzeszające ofiary niemieckich gett posiadają informacje o dalszych osobach, którym przysługują świadczenia z tytułu pracy w gettach, a które nie były jeszcze wymieniane podczas wcześniejszych starań o wypłatę emerytur i rent, należy przekazać informacje o tych osobach do DRV proszę skorzystać z wniosku na stronie:

Wnioski takich, nie objętych dotychczas osób, które pracowały w gettach mogą zostać przekazane także indywidualnie bezpośrednio do DRV lub za pośrednictwem Amabasady RFN w Polsce. Możliwe jest także zwrócenie się do przedstawicielstw swoich stowarzyszeń by te jak najszybciej przygotowały wspólne listy dotychczas nieobjętych osób i listę takich osób przekazały DRV lub Ambasadzie RFN w Polsce.

Jakie konkretne dodatkowe warunki powinny zostać indywidualnie spełnione przez osoby potencjalnie uprawnione do otrzymywania świadczeń, aby udowodnić, że pracowały one w getcie znajdującym się na terenach pod zwierzchnictwem nazistów?
Jeśli przyznane zostało w przeszłości świadczenie uznaniowe na podstawie „Wytycznej Rządu Federalnego w sprawie świadczenia uznaniowego dla prześladowanych przysługującego za pracę w getcie, która nie była pracą przymusową” [Richtlinie der Bundesregierung über eine Annerkennungsleistung an Verfolgte für Arbeit in einem Ghetto, die keine Zwangsarbeit war] (Wytyczna uznaniowa z dnia 01.10.2007 r. [Anerkennungsrichtlinie vom 01.10.2007]), dokumentacja będąca w posiadaniu BADV zasadniczo prowadzić będzie również do przyznania świadczeń w myśl ustawy ZRBG. Dalsze potwierdzenia (statusu osoby prześladowanej), z reguły nie będą w tym przypadku konieczne.

W pozostałych przypadkach wymagane będzie podanie w odpowiednich formularzach wniosku informacji dotyczących zatrudnienia w gettach. Jeżeli zachowały się jakiekolwiek zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie, należy je załączyć. Formularz wniosku znajdą Państwo tu:

Dodatkowo formularze zostaną przesłane Państwu za pośrednictwem DRV.

Ponadto zwraca się uwagę na informacje zawarte w arkuszu informacyjnym nr 122 do ustawy ZRBG, który znajdą Państwo tutaj:

Od jakiego wieku przy wypłatach emerytur gettowych w myśl ustawy ZRBG uwzględniana będzie świadczona praca w gettach, w tym powszechne w gettach zatrudnianie dzieci i osób niepełnoletnich?
Ustawa ZRBG nie zakłada określonego wieku minimalnego. W przypadku dzieci, które w końcowym okresie istnienia gett nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia zakłada się jednak, że nie dysponowały one wiedzą i umiejętnościami koniecznymi do wykonywania pracy.

Jak definiowane będzie w tym kontekście pojęcie “zatrudnienia” oraz “stosunku zbliżonego do stosunku zatrudnienia”?
Te informacje znajdują się w formularzu informacyjnym nr 122 ustawy ZRBG.

W jaki sposób byli pracownicy mogą uwiarygodnić istnienie stosunku “zatrudnienia” lub “ stosunku zbliżonego do zatrudnienia” (np. osobiste oświadczenie, szczegółowy opis, wskazanie świadków, poświadczenie Żydowskiego Instytutu Historycznego – ŻIH)?
Te informacje znajdują się w załączonym formularzu nr 122 do ustawy ZRBG.

Poświadczenie Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH) o pobycie w getcie lub statusie osoby prześladowanej będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków (patrz: Odpowiedz na pisemne zapytanie posłanki Azize Tank w sprawie uznania zaświadczeń Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH) podczas procedury wypłacania emerytur gettowych).

Jaką rolę mogłyby odegrać w związku z tym tzw. certyfikaty życia, które wystawiane są corocznie dla Jewish Claims Conference (JCC) przez osoby poszkodowane, które były zatrudnione w getcie i których miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce?
Certyfikaty poświadczające życie, wystawiane w związku z wypłacanym przez JCC świadczeniem na podstawie art. 2 [Artikel-2-Leistung] nie mają wpływu na prawo do świadczenia emerytalno-rentowego w myśl ustawy ZRBG.

W jakim stopniu byli pracownicy gett są uprawnieni do otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych w myśl ustawy ZRBG również wówczas, gdy po ucieczce z getta pod pozorem nie-żydowskiego pochodzenia zostali deportowani przez niemieckie władze do Rzeszy do pracy przymusowej, musieli pracować w obozie pracy, obozie wychowawczym lub obozie koncentracyjnym, bądź podjęli regularną pracę „nie posiadającą charakteru przymusowego” na terenie Rzeszy lub w innym miejscu znajdującym się na obszarze pod zwierzchnictwem nazistów?
Do świadczeń w myśl ustawy ZRBG uprawnione są jedynie osoby, które przymusowo przebywały w getcie. Prace wykonywane w obozie koncentracyjnym lub obozie pracy nie mogą być uwzględniane jako uprawniające do świadczeń w myśl ustawy ZRBG.

Jak naliczane będą okresy zatrudnienia z tytułu zatrudnienia w getcie (na przykład w stosunku do okresów ubezpieczenia i okresów zastępczych [Ersatzzeiten])?
Okresy następujące bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia uznanego jako praca w getcie uwzględnione zostaną jako zastępczy okres prześladowań w formie zryczałtowanej rekompensaty do dnia 31 grudnia 1949 r., o ile okres ten rozpoczął się po ukończeniu 14 roku życia. Wykonywana wówczas praca na terenie Polski nie stoi na przeszkodzie, aby ten okres zastępczy [Ersatzzeit] naliczyć.

Jakie dokładne okresy składkowe [Beitragszeiten] i zastępcze [Ersatzzeiten] zostaną uwzględnione przy wypłacie emerytur gettowych w myśl ustawy ZRBG osobom posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce?
Okresy pracy w getcie będą traktowane jako okresy składkowe. Oprócz tego uwzględniane będą zastępcze okresy prześladowań, które z reguły będą traktowane przy naliczaniu emerytury jako okresy składkowe.

Polskie okresy ubezpieczenia będą uwzględniane przy weryfikacji minimalnego okresu ubezpieczenia [Wartezeit], o ile nie będzie on spełniony już z racji niemieckich okresów ubezpieczenia.
Do świadczeń emerytalnych w pełnej wysokości wymagany jest minimalny okres ubezpieczenia, tak zwany okres oczekiwania [Wartezeit] wynoszący 60 miesięcy. Do tego okresu naliczane są okresy składkowe [Beitragszeiten] i zastępcze [Ersatzzeiten]. Warunek minimalnego czasu ubezpieczenia jest zwykle spełniony już dzięki okresom składkowym z tytułu zatrudnienia w getcie oraz dzięki okresom zastępczym. Jeżeli w wyjątkowych przypadkach będzie inaczej, warunek minimalnego czasu ubezpieczenia może być spełniony poprzez doliczenie okresów spełnionych w Polsce.

Czas edukacji może być ewentualnie uwzględniony jako czas naliczania składki i tym samym wpłynąć na wysokość emerytury.

Czy istnieje jakiś próg minimalny, który jest brany pod uwagę jako skutkujący niewypłaceniem emerytury gettowej?
Nie, nie istnieje taki próg minimalny.

W jakiej walucie wypłacane będą emerytury gettowe?
DRV zwróci się do osób uprawnionych do świadczeń z prośbą o dostarczenie deklaracji płatności [Zahlungserklärung]. Emerytura będzie wpłacana przelewem na podane w deklaracji konto uprawnionej do świadczeń osoby. Jest wskazane by używać w celu otrzymywania emerytury kont dewizowych w polskich bankach i zaznaczyć wobec DRV, iż konto to jest przystosowane do otrzymywania przelewów w walucie Euro. W ten sposób ewentualnie uniknie się tzw. spread.

Jakie konkretne daty uznane będą za początek i dokładny koniec okresu uwarunkowanego prześladowaniami, na podstawie których wyliczona będzie przysługująca w myśl ustawy ZRBG emerytura gettowa?
Decydujący jest tu pobyt w ówczesnym getcie i wykonywana w indywidualnym przypadku praca. Do stwierdzenia miesiąca wystarcza, że praca w getcie wykonywana była w jednym z dni tegoż miesiąca.

Czy otrzymane w przeszłości od BADV jednorazowe świadczenie w wysokości 2000 EUR, przyznawanego na podstawie „Wytycznej Rządu Federalnego w sprawie świadczenia uznaniowego dla prześladowanych przysługującego za pracę w getcie, która nie była pracą przymusową” [Richtlinie der Bundesregierung über eine Annerkennungsleistung an Verfolgte für Arbeit in einem Ghetto, die keine Zwangsarbeit war] (Wytyczna uznaniowa z dnia 01.10.2007 r. [Anerkennungsrichtlinie vom 01.10.2007]) jest przeszkodą przy wypłaceniu emerytury?
Nie, świadczenie to nie ma wpływu ani na przyznanie emerytury ani na wyokość przyznanej emerytury (otrzymanie w przeszłości świadczenia uznaniowego nie będzie naliczane na poczet wysokości aktualnej emerytury).

Czy przy wypłatach emerytur gettowych byłym pracowniczkom i pracownikom getta posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce w myśl ustawy ZRBG wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone z mocą wsteczną od dnia 1.07.1997?
Tak. Ustawa ZRBG określa, iż wniosek emerytalny traktowany jest jako złożony 18 lipca 1997 r. O ile w momencie tym spełnione były wszystkie wymagania uprawniające do świadczenia (ukończony 65 rok życia, minimalny okres ubezpieczenia 60 miesięcy), emerytura będzie wypłacona od dnia 1 lipca 1997 r.

Jeżeli osoba uprawniona do świadczeń zmarła przed 1 lipca 1997 r., wniosek o rentę rodzinną [Antrag auf Hinterbliebenenrente] obowiązuje również od dnia 18 lipca 1997 r. We wszystkich innych przypadkach jako najwcześniejszy możliwy dzień złożenia wniosku obowiązuje dzień śmierci osoby uprawnionej do świadczeń.

Jaka rola przy wypłacie emerytur gettowych przez Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (DRV) przypadnie polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)?
DRV i ZUS uzgodniły przeprowadzenie wspólnych rozmów roboczych, których celem jest opracowanie takiej współpracy, która będzie możliwie najmniej uciążliwa dla uprawnionych do świadczeń.

Ponadto DRV wspólnie z BADV uzgodnił postępowanie, dzięki któremu zgromadzone przez BADV dokumenty zostaną udostępnione na potrzebę weryfikacji uprawnień do świadczeń emerytalnych w myśl ustawy ZRBG. Ponadto zakłady ubezpieczeniowe zwrócą się do osób uprawnionych do świadczeń za pomocą niemiecko-polskich formularzy.

W jakim stopniu wdowy i wdowcy, jak i bezpośredni potomkowie (np. dzieci) byłych pracowniczek i pracowników getta są beneficjentami uprawnionymi do świadczeń w myśl ustawy ZRBG i jak będzie w takim wypadku zagwarantowane następstwo prawne i wypłata świadczeń?
Wdowy i wdowcy byłych zatrudnionych w getcie mogą złożyć wniosek o rentę rodzinną [Antrag auf Hinterbliebenenrente]. Spadkobiercy i szczególni następcy prawni będą uprawnieni do świadczeń emerytalnych przysługującym zmarłej osobie wówczas, gdy osoba ta, będąca byłą pracowniczką lub pracownikiem getta sama złożyła za życia wniosek o świadczenia przysługujące na podstawie ustawy ZRBG.

Jakie okresy lub daty graniczne obowiązują w sprawie zrównania wniosku o emeryturę gettową na mocy ustawy ZRBG / polsko – niemieckiej umowy z dnia 5.12.2014 w przypadku, gdy były pracownik w getcie już nie żyje, lecz przed śmiercią złożył w Polsce wniosek o emeryturę z tytułu starości ?
Wnioski na mocy ustawy ZRBG, które zostały w przeszłości złożone w Niemczech i które zostały w przeszłości rozpatrzone odmownie, zostaną wkrótce rozpatrzone przez niemieckie biura łącznikowe. Jeżeli osoba uprawniona nie złożyła jeszcze w Niemczech wniosku o emeryturę gettową, wnioski o emeryturę z tytułu starości złożone w Polsce będą traktowane, jako z nimi równorzędne.

Niemieckie biura łącznikowe uzgodniły, że dotyczy to wniosków o emeryturę złożonych od dnia wejścia w życie polsko – niemieckiej Umowy o zabezpieczeniu społecznym z 1975 roku, a więc od dnia 01.05.1976, niezależnie od tego, jaka była wówczas w Polsce właściwa w tej sprawie instytucja ubezpieczenia emerytalnego (np. ZUS, KRUS).

W przypadku praw wdów/wdowców/szczególnych następców prawnych bądź spadkobierców do emerytury z tytułu ubezpieczenia [Versichertenrente] warunkiem koniecznym jest fakt, że ubezpieczony żył w momencie ogłoszenia ustawy ZRBG, a zatem w dniu 27.06.2002 roku. Jeżeli osoba ubezpieczona zmarła przed 27.06.2002, na mocy § 56 i 58 księgi I kodeksu socjalnego [Sozialgesetzbuch – SGB – I] prawo do świadczeń nie stało się wymagalne i dlatego nie przysługuje. Jeżeli odpowiednie warunki do świadczenia są spełnione, na mocy § 3 ust. 1 ustawy ZRBG wnioski rozpatrywane będą jako złożone w dniu 17.06.1997.

W przypadku renty rodzinnej z tytułu śmierci za termin złożenia wniosku uznaje się dzień śmierci osoby ubezpieczonej, o ile jej śmierć nastąpiła po 17.06.1997. Renta rodzinna może być świadczona najwcześniej od dnia 01.07.1997. O ile odpowiednie warunki zostały spełnione w późniejszym terminie (np. ukończenie 65 roku życia w przypadku emerytury z tytułu starości bądź nastąpienie śmierci w przypadku renty dla wdów i wdowców), renta przysługuje od następnego miesiąca lub – w przypadku renty rodzinnej z tytułu śmierci– od dnia śmierci, jeżeli wcześniej nie były pobierane świadczenia emerytalne z tytułu ubezpieczenia [Versichertenrente].

Czy w związku z uznawaniem polskich wniosków o emeryturę jako równorzędne, wniosek o polską emeryturę musiał być złożony najwcześniej w momencie prawomocnego obowiązywania ustawy ZRBG, czy wystarcza, jeżeli wniosek o polską emeryturę został złożony przykładowo w latach sześćdziesiątych?
Zgodnie z szeroką interpretacją niemieckich biur łącznikowych wszystkie wnioski złożone w Polsce do instytucji ustawowego ubezpieczenia emerytalnego od dnia 01.05.1976 będą traktowane w ramach prawa międzypaństwowego, jako równorzędne.

Czy wymagane jest w związku z uznawaniem polskich wniosków o emeryturę jako równorzędne, by osoby zatrudnione w gettach w momencie rozpoczęcia obowiązywania ustawy ZRBG były przy życiu?
Zgodnie z § 56 i 58 SGB I prawo do świadczeń pieniężnych mogą być przeniesione na szczególnych następców prawnych lub spadkobierców jedynie wtedy, gdy stały się już wymagalne. Na wymagalność świadczenia składa się po pierwsze fakt, iż ubezpieczony w sposób prawnie skuteczny złożył wniosek o emeryturę oraz fakt, że żył on w momencie ogłoszenia ustawy ZRBG, to znaczy w dniu 27.06.2002. Jeżeli śmierć nastąpiła wcześniej, uprawnienia do świadczeń pieniężnych nie stały się jeszcze wymagalne i w tym przypadku uprawnienia nie przechodzą na szczególnych następców prawnych lub spadkobierców.

Którzy potomkowie są uprawnieni do złożenia wniosku jako spadkobiercy byłych pracowników i pracowniczek w gettach i gdzie znajduje się podstawa prawna to regulująca ?
Dziedziczenie świadczeń emerytalnych następuje według polskiego prawa spadkowego. Szczególni następcy prawnymi oraz spadkobiercy powinni wypełnić formularz wniosku nr 100 i wypełnić rubryki z perspektywy byłych pracowników gett.

Jeżeli mamy do czynienia z równorzędnym wnioskiem w Polsce i osoba ubezpieczona żyła jeszcze w dniu 27.06.2002, postępowanie emerytalno-rentowe może być kontynuowane przez szczególnego następcę prawnego bądź, jeżeli takowego nie ma, przez spadkobiercę.

Szczególnymi następcami prawnymi są:
1. Małżonkowie
2. Dzieci
3. Rodzice oraz
4. Osoby spokrewnione ze składającym wniosek lub spowinowacone z nim osoby prowadzące gospodarstwo domowe, które mieszkały ze zmarłym/zmarłą w jednym
gospodarstwie domowym lub były przez niego w znacznym stopniu utrzymywane.

Jeżeli szczególny następca prawny nie istnieje, roszczenia mogą zgłosić spadkobiercy. Tutaj z reguły należy przedstawić stwierdzenie nabycia spadku, z którego wynika spisany przez zmarłego (testament) bądź ustanowieni ustawowo prawni spadkobiercy (prawne dziedziczenie). Podstawami prawnymi są tutaj wspomniane już przepisy § 56 do 58 SGB I.

Czy Rząd Federalny rozważa, aby zgodnie z niemiecko-polską umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania uwolnić wypłatę emerytury gettowej od podatku dochodowego w Republice Federalnej Niemiec tak jak w przypadku jednorazowego świadczenia na podstawie tzw. wytycznej?
W Niemczech emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy są wypłacane ofiarom prześladowań (w myśl § 1 federalnej ustawy o odszkodowaniach [Bundesentschädigungsgesetz – BEG] przez ustawowe ubezpieczenie rentowo-emerytalne. Świadczenia te zwolnione są od podatku, jeżeli dotyczą one okresów emerytalno-prawnych wynikających z prześladowań (tak zwane „Renty i emerytury gettowe”, § 3 nr 8a ustawy o podatku dochodowym [Einkommensteuergesetz – EstG]).

Prawo do rent i emerytur z tytułu pracy w gettach niemieckich dla Żydów i Żydówek oraz Romów zamieszkałych na terenie Polski

W dniu 5 grudnia 2014 roku w Warszawie podpisana została „Umowa między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Celem tej umowy jest umożliwienie wypłaty świadczeń z niemieckiego ustawowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego z tytułu zatrudnienia w getcie osobom uprawnionym, które zamieszkują obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje w formie pytań i odpowiedzi na temat warunków ubiegania się o renty i emerytury gettowe przygotowanych przez Kamila Majchrzaka z biura poselskiego Azize Tank w niemieckim Bundestagu by odpowiedzieć na liczne zapytania w tej sprawie. Informacje zostały przygotowane według najlepszej wiedzy uzyskanej w ramach starań parlamentarnych o zakończenie dyskryminacji przy wypłacie rent i emerytur z tytułu pracy w gettach. W razie pytań ogólnych lub błędów prosimy o kontakt z autorem. Stowarzyszenie Nomada nie przejmuje odpowiedzialności za podane treści i umieszcza je w celach dokumentacyjnych.

Byli pracownicy i pracowniczki w gettach niemieckich, zamieszkali obecnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej byli do tej pory wykluczeni ze świadczeń rent i emerytur z tytułu zatrudnienia w getcie na podstawie niemieckiej Ustawy określającej warunki płacenia emerytur z tytułu zatrudnienia w getcie (niem. skrót: ZRBG) z 2002 roku. Według dotychczasowego stanowiska niemieckiego rządu federalnego wypłata emerytur z tytułu pracy w getcie do Polski stała w sprzeczności z zapisami polsko-niemieckiej umowy o zaopatrzeniu emerytalnym i wypadkowym z dnia 9.10.1975 (por. odpowiedź na interpelację posłanki Azize Tank „Umożliwienie wypłacenia emerytur z tytułu zatrudnienia w gettach bojowniczkom i bojownikom ruchu oporu oraz Żydówkom i Żydom zamieszkałym w Polsce (Druk Bundestagu nr 18/1279)“.

Dzięki staraniom Ocalonych byłych pracowników i pracowniczek gett zrzeszonych w Stowarzyszeniu Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Stowarzyszeniu „Dzieci Holocaustu” w Polsce doszło do zakończenia istniejącej dyskryminacji byłych pracowników i pracowniczek gett.

W razie pytań dotyczących indywidualnego postępowania emerytalno-rentowego prosimy o kontakt telefoniczny z odpowiedzialną instytucją ubezpieczenia emerytalno-rentowego w Niemczech (Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne [Deutsche Rentenversicherung – DRV]) opracowującą daną sprawę. Inne instytucje ubezpieczenia emerytalno-rentowego nie mogą udzielić żadnych informacji odnośnie danego indywidualnego przypadku.

Na obecnym etapie planuje się, że wypłacanie rent i emerytur z tytułu pracy w getcie nastąpi od momentu wejścia w życie nowych regulacji, czyli od 1 maja 2015 roku.

Już w marcu Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (DRV) zamierza zgłosić się pisemnie z urzędu do wszystkich osób, które już w przeszłości ubiegały się bezskutecznie o emerytury z tytułu pracy w getcie by ponownie rozpatrzeć ich wnioski.

Natomiast Federalny Urząd ds. Świadczeń Centralnych i Otwartych Kwestii Majątkowych [Bundesamt für zentrale Dienste und offene Vermögensfragen – BADV] prześle formularze w celu złożenia wniosku wszystkim osobom, które w przeszłości otrzymały jednorazowe świadczenie w wysokości 2000 EUR, przyznawanego na podstawie „Wytycznej Rządu Federalnego w sprawie świadczenia uznaniowego dla prześladowanych przysługującego za pracę w getcie, która nie była pracą przymusową” [Anerkennungsrichtlinie vom 01.10.2007])-. W obu przypadkach urzędy niemieckie znają adresy kontaktowe z przeszłości.

Wszystkie inne dotąd niezarejestrowane osoby, które pracowały w gettach lub są spadkobiercami byłych pracowników gett lub należy im się renta rodzinna powinny zgłosić się do przedstawicielstw swoich stowarzyszeń (Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej lub Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce) by te w miarę możliwości przygotowały wspólne listy z wnioskami wszystkich niezarejestrowanych dotychczas osób. Osoby te mogą zwrócić się też indywidualnie z wnioskiem do DRV lub złożyć taki wniosek za pośrednictwem Ambasady RFN w Polsce.

Wszystkie osoby znajdą bezpłatne wnioski oraz formularze informacyjne Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowo-Emerytalne (DRV), które jest właściwe do przyjmowania wniosków o emerytury gettowe na stronie internetowej DRV:

Wniosek 100 o emeryturę dla byłych pracowników getta zamieszkałych w Polsce:
www.deutsche-rentenversicherung.de
Polski ubezpieczyciel Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zaoferował pomoc byłym zatrudnionym w getcie i ich członkom rodzin przy składaniu wniosków. Wnioski mogą być składane w każdym oddziale ZUS. Tam również uzyskają Państwo potrzebne formularze.

Wniosek 100 może zostać wykorzystany także do złożenia wniosku przez spadkobierców byłego pracownika lub pracowniczki getta (proszę zwrócić jednak uwagę na warunki wyszczególnione w dodatkowym dokumencie w formie pytań i odpowiedzi -FAQ)

Wniosek 500 o rentę wdowią dla członków rodziny mających miejsce zamieszkania w Polsce po zmarłym, byłym zatrudnionym w getcie:
WNIOSEK

Informacja ZRBG 122 o prawach do niemieckich świadczeń emerytalno-rentowych dla byłych zatrudnionych w getcie:

INFORMACJA

Filed Under: Aktualności

Primary Sidebar

  • Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z tytułu pracy w gettcie
    Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z tytułu pracy w gettcie
    Informacja w formie pytań i odpowiedzi w sprawie rent i emerytur z…
  • Projekt bez tytułu (6)
    Projekt bez tytułu (6)

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in