• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • Español
  • Polaco
  • Inglés
  • Ruso
  • Educación
  • Contacto
  • SERVICIO DE ASESORAMIENTO
You are here: Home / Bez kategorii / Zbieramy pieniądze na roczny kurs języka polskiego dla Afgańczyków na uchodźstwie we Wrocławiu

Zbieramy pieniądze na roczny kurs języka polskiego dla Afgańczyków na uchodźstwie we Wrocławiu

14/12/2021 by redaktor

Pod koniec lata Farida, Farkhunda i Jamal opuścili Afganistan. Kraj, w którym się urodzili, przestał być dla nich bezpieczny po tym, jak przejęli tam władzę talibowie.

Rodzinę dotknęła także tragedia osobista – miesiąc przed ewakuacją do Polski ojciec Farkhundy i Jamala, mąż Faridy, został zabity na jej oczach.

Po przylocie do Polski zamieszkali w ośrodku dla uchodźców, ale kłopoty zdrowotne Faridy uniemożliwiały jej dłuższy pobyt w tym miejscu. Wtedy z pomocą znajomego Afgańczyka sprowadzili się do Wrocławia, a dzięki współpracy organizacji pozarządowych – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Nomada – uniknęli związanych z przeprowadzką trudności administracyjnych, które dla nowo przybyłych osób mogłyby się okazać barierą nie do przekroczenia.

Przed przyjazdem do Polski Farida była nauczycielką biologii, Farkhunda studiowała pedagogikę, a Jamal chodził do szkoły. W Afganistanie zostawili wszystko, co mieli. Do Wrocławia przybyli z jednym kompletem ubrań.

Nieocenionym wsparciem rodziny jest afgański znajomy, który jako tłumacz – nie tylko językowy, ale też kulturowy – pomaga zrozumieć, jak wygląda życie w Polsce, a społeczności wspierającej uchodźców odpowiedzieć na ich potrzeby. Społeczności, która udowadnia, że wciąż chcemy i potrafimy ugościć godnie nowych mieszkańców Wrocławia. 

Na początek udało się wynająć i wyremontować mieszkanie dla Faridy i jej dzieci, umeblować je i zaopatrzyć w niezbędne domowe sprzęty. Pieniądze na wynajem pochodzą m.in. z gwarantowanych świadczeń socjalnych Gminy Wrocław.

Dzięki wsparciu lekarzy rodzina ma zapewnioną kompleksową opiekę medyczną.

W listopadzie nastoletni Jamal rozpoczął naukę w szkole niepublicznej.

Farida pasjonuje się gotowaniem i w ten sposób dba o wszystkie osoby, które stały się w Polsce bliskie jej rodzinie. Kilka tygodni temu w jednym z Centrów Aktywności Lokalnej zaprezentowała, co możemy odkryć na afgańskim stole, podczas warsztatów kulinarnych przybliżających różne kultury. Przyjaciele i znajomi Faridy wspierają ją przy szukaniu pracy – może uda się na przykład w restauracji? 

Farkhunda lada dzień zacznie pracować jako niania. 

Farida, Farkhunda i Jamal otrzymali w Polsce status uchodźców – nie grozi im powrót do niebezpiecznego dla nich Afganistanu. Każde z nich zostało też objęte Indywidualnym Programem Integracyjnym. Jest to finansowe wsparcie, które przysługuje na okres 12 miesięcy i waha się pomiędzy 647 zł a 1376 zł. Pieniądze te zgodnie z umową między daną osobą a pracownikiem socjalnym można przeznaczyć m.in. na zakup żywności, leków i odzieży, wsparcie psychologiczne albo kurs języka polskiego.

Rodzinę wspiera wolontariuszka – pomaga opanować podstawy języka polskiego i angielskiego. To jednak nie wystarczy. Do uzyskania większej samodzielności i niezależności w podejmowaniu decyzji niezbędna jest znajomość języka polskiego, gwarantowana poprzez kurs języka polskiego jako obcego. W przypadku osób, dla których pierwszym językiem jest perski, nauka polskiego wymaga dodatkowych nakładów, chociażby w postaci wielu godzin spędzonych na poznawaniu i ćwiczeniu nowego alfabetu. 

Niestety koszty nauki języka polskiego są znacznie wyższe niż gwarantowana pomoc, którą rodzina przeznacza w pierwszej kolejności na jedzenie, leki i zaspokojenie podstawowych potrzeb. 

Udało nam się znaleźć odpowiednią kadrę, która będzie w stanie efektywnie uczyć Faridę, Farkhundę i Jamala języka polskiego. Cała trójka chce rozpocząć naukę jak najszybciej, bo to umożliwi jej osiąganie kolejnych celów i spełnianie marzeń.

Koszt rocznego kursu języka polskiego wraz z materiałami niezbędnymi do nauki dla trzech osób to 15 tysięcy złotych. Jeżeli zbierzemy je przed końcem roku, to w 2022 roku Farida, Farkhunda i Jamal rozpoczną intensywną naukę języka i będą mogli pewniej się poczuć w swoim nowym życiu w Polsce.

Filed Under: Bez kategorii

Primary Sidebar

  • Jedna za Wszystkie. Wszystkie za Jedną - przedstawiamy Konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz uchodźców i migrantówJedna za Wszystkie. Wszystkie za Jedną - przedstawiamy Konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz uchodźców i migrantów Wspierając nas, wspierasz migrantki i uchodźców w Polsce Konsorcjum organizacji społecznych działających…
  • Apel do władz polskich w sprawie udzielania pomocy Afgankom i AfgańczykomApel do władz polskich w sprawie udzielania pomocy Afgankom i Afgańczykom   Od kilku dni oczy świata skierowane są na Afganistan, w którym…
  • Zbiórka na pracę asystentki rodzin romskichZbiórka na pracę asystentki rodzin romskich   Potrzebujemy Waszego wsparcia. Chcemy zebrać pieniądze na pensję Mindry, pierwszej asystentki…

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in