TERMIN NADSYŁANIA APLIKACJI DO 20 STYCZNIA 2013 R.!
MITRA „Médiation interculturelle: identities, mobilitiés, conflits” to dwujęzyczne interdyscyplinarne studia magisterskie na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych, odpowiadające surowym potrzebom mediacji międzykulturowych wynikającym z mobilności międzynarodowej i międzypaństwowej we współczesnym świecie. Studia opierają się na ekspertyzie naukowej konsorcjum 8 uniwersytetów europejskich i pozaeuropejskich: Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) /Katholieke Universiteit Leuven/, Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro (Brazylia) / Universidade Federal do Rio de Janeiro, Uniwersytetu Lille 3 (Francja / Université Lille 3, Uniwersytetu w Cork (Irlandia) /University College Cork/, Narodowego Autonomicznego
Uniwersytetu Miasta Meksyk (Meksyk) /Universidad Nacional Autónoma de México/ Uniwersytetu Wrocławskiego (Polska) /University of Wroclaw/, Uniwersytetu Babeş-Bolyai (Rumunia) /Université Babeş-Bolyai/, Uniwersytetu im. Szejka Anta Diopa (Senegal) /Université Cheikh Anta Diop/.
MITRA kształci nowe pokolenie ekspertów w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi i konfliktowymi, w zarządzaniu różnorodnością i w budowaniu nowoczesnych strategii kulturowych i politycznych na obszarach przechodzących przemiany społeczne.
Struktura:
MITRA oferuje 4 semestry zajęć w języku francuskim i angielskim (wymagany poziom B2 ESOKJ). W zależności od przebiegu studiów konsorcjum przyznaje studentom podwójny lub potrójny dyplom ukończenia studiów magisterskich.
MITRA opiera się na podwójnej logice: zmiana miejsca odbywania studiów na terenie Europy i poza Europą oraz na połączeniu zajęć uniwersyteckich z pracą w terenie. Po wspólnej części kursu odbytej w Lille, przedstawiającej idee i metody autorów programu MITRA, studenci zmieniają uczelnie w ramach konsorcjum, realizując trzy ścieżki łączące wykształcenie teoretyczne z pracą
badawczą i doświadczeniem zawodowym:
Ścieżka 1 — Kryzysy, konflikty, społeczeństwo obywatelskie — oparta jest na niektórych podejściach naukowych w filozofii politycznej i socjologii (Lille, Cluj, Dakar / Rio de Janeiro).
Ścieżka 2 — Podmiot migrujący: doświadczenia i praktyki społeczne — w oparciu o antropologię, sztukę, literaturę, języki i psychologię społeczną (Lille, Leuven, Rio de Janeiro / Mexico).
Ścieżka 3 — Terytoria i mobilność: podejście porównawcze — odwołujące się w szczególności do antropologii, historii i geografii (Lille, Wrocław, Cork / Dakar).
Wyposażony w narzędzia i umiejętności w zakresie argumentacji i negocjacji międzykulturowych, silnie wyczulony na wymiar etyczny swojej pracy, ekspert MITRA przygotowany jest do antycypowania konsekwencji politycznych, społecznych i behawioralnych związanych z migracją oraz do pracy w zakresie relacji międzygrupowych. Dzięki oparciu w pracy badawczej, dyplom ten przygotowuje do doktoratu i wyposaża posiadaczy w cenne umiejętności otwierające perspektywę kariery w różnych sektorach działalności: w instytucjach państwowych i międzynarodowych, działach HR przedsiębiorstw, organach władz lokalnych.
Język wykładowy: angielski, francuski
Wymagania stawiane kandydatom: Studia te adresowane są do osób posiadających stopień licencjata (180 punktów ECTS) przyznany przez wydziały sztuki, literatury, filologii, nauk humanistycznych i społecznych, prawa, a także do absolwentów innych studiów licencjackich z doświadczeniem zawodowym.
Strona internetowa: http://mitra.ifres.info/
Partnerzy konsorcjum realizującego program kształcenia:
/ Belgia, University of Leuven
/ Brazylia, Federal University of Rio de Janeiro
/ Francja, Charles de Gaulle University — Lille 3
/ Irlandia, University College Cork
/ Meksyk, National Autonomous University of México
/ Polska, Uniwersytet Wrocławski (Instytut Socjologii)
/ Rumunia, Babes-Bolyai University
/ Senegal, Cheikh Anta Diop University
Partnerami stowarzyszonymi po stronie polskiej są Miasto Wrocław oraz Stowarzyszenie na Rzecz
Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA.
Procedura przyjęcia na studia i terminy:
Do 20 stycznia 2013 roku istnieje możliwość aplikowania na w/w studia w latach 2013-15.
Szczegóły elektronicznego procesu aplikowania znajdują się pod adresem: http://mitra.ifres.info/ 2/admission-2013-2015-en/
Dodatkowych informacji udziela: dr Marcelina Zuber ([email protected])