Możesz zrobić przelew:
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe
Przez lata pracowałyśmy w Nomadzie nad tym aby wsparciem rodzin romskich zajęła się osoba, która wywodzi się z tej społeczności, mówi jej językiem i jest gotowa stawiać czoła wyzwaniom jakie niesie za sobą włączenie i integracja ze społeczeństwem większościowym. W tym roku do naszego zespołu dołączyła Mindra, asystentka rodzin romskich, pochodząca z tej społeczności. Więcej o swoim życiu i pracy opowiada w “Alfabecie Mindry”
Podczas realizacji stażu Mindry zrodził się u nas pomysł na WIĘCEJ. Oprócz stałej pracy Mindry i jej mentorki Ewy, chcemy zorganizować cykl spotkań dla dziewczyn i kobiet ze społeczności romskich migrantek.
Osób ze społeczności romskiej zazwyczaj nie pyta się o zdanie, nie konsultuje się z nimi pomysłów na działania, które ich dotyczą. Nasz projekt jest włączający, a jego celem jest wzmocnienie i poznanie perspektywy kobiet ze społeczności. Metody pracy Nomady – asystentura rodzinna pozwala nawiązać więzi, rozpoznać potrzeby i odpowiadać na nie w adekwatny sposób. Idea pracy z Romami zamiast pracy na rzecz Romów przekłada się na upodmiotowienie, włączenie, szacunek i wzmocnienie.
Społeczność, która mieszka we Wrocławiu przez wiele lat była skupiona w jednym miejscu – nieformalnym osiedlu, dosłownie dom przy domu. Kilka lat temu rodziny przeniosły się do różnych części miasta. Nawet siostry, które mieszkały kiedyś drzwi w drzwi i każdy poranek zaczynały od wspólnie wypitej kawy, mieszkają teraz w odległości kilkunastu kilometrów i nawet jeśli chciałyby się zobaczyć i spędzić ze sobą chwile to nie mogą.
Chcemy to zmienić i zorganizować spotkania wzmacniające dla nastolatek i dorosłych kobiet ze społeczności. Chcemy żeby mogły się spotkać, podzielić tym co u nich słychać, porozmawiać na różne tematy, edukować się, a czasem poplotkować w miłym gronie, w oderwaniu od codzienności i przyziemnych obowiązków.
Cel:
Spotkania pozwolą nam zorientować się w potrzebach kobiet i określić obszary, w których możemy je wzmacniać planując dalsze działania. Pozwolą zwiększyć kompetencje kobiet w zakresie praktycznych umiejętności (znajomość procedur w urzędach i instytucjach, samodzielne wypełnianie dokumentów), na których skorzystają inne osoby, wpłynie na wizerunek i wzmocnienie pozycji tych kobiet w społeczności.
Efekt: Podniesienie kompetencji zwiększy u kobiet pewność siebie w kontaktach ze społeczeństwem większościowym i pozytywnie wpłynie na ich wizerunek.
Nabycie świadomości i sprecyzowanie przez kobiety swoich aspiracji, zainteresowań i możliwości umożliwi zaplanowanie ich aktywności zawodowej i dalsze wsparcie przez NOMADĘ jej realizacji.
Dzięki temu będziemy tworzyć dalsze plany działań aktywizacji kobiet uwzględniające ich preferencje.
Emancypacja: Udział kobiet w projekcie ma emancypacyjny potencjał – będzie przykładem dla innych kobiet i dziewcząt ze społeczności. W społeczności migrantek romskich wyróżnia się grupa kobiet, które mogłyby stać się liderkami.
Kobiety te znają język polski, mają świadomość wagi edukacji dzieci, integrują się – mają polskie znajome.
Chciałyby pracować, ale do tej pory nie miały szansy podjąć innych ról niż bycie żoną i matką.
Spotkania będą tematyczne i połączone np. z wyjściem kulturalnym. Oto tematy zajęć:
Kultura i Tożsamość
Wspólne oglądanie filmów o odważnych kobietach i dyskusje
Wizyty w galeriach, muzeach, koncerty, tańce
Spotkania i rozmowy wokół społeczności romskich z różnych miejsc Europy
Spotkania z aktywistkami i artystkami
Macierzyństwo
Spotkanie ze znajomymi mamami pracującymi
Wymiana doświadczeń i sposobów wychowywania dzieci – rozmowy o rodzicielstwie
Zdrowie
Medyczne spotkania z lekarką, pielęgniarką
Wspólne gotowanie + warsztaty zdrowego żywienia
Wspólne spacery, pikniki w parkach
Sport i Uroda
Warsztaty i spotkania z fryzjerką, kosmetyczką, krawcową
Wyjścia na basen
Zajęcia ze wspinaczki
Praca i Finanse
Co daje praca (nie tylko pieniądze)
Bezpieczeństwo finansowe (kredyty, banki, windykacje – jak się strzec)
Spotkania z kobietami, które prowadzą własny biznes
Komunikacja Międzykulturowa
Kulturowy savoir vivre
Jak Polacy postrzegają Romów, a jak Romowie Polaków
Spotkania z migrantkami z innych krajów
Wiedza / kompetencje
Konwersacje – nauka polskiego
Warsztaty wizerunkowe i praktyczne umiejętności
Przykłady sukcesów – Projekt Romarising
Jak oszczędzać pieniądze i klimat (niemarnowanie żywności, segregowanie odpadów)
Spotkania z ludźmi, którzy towarzyszyli i wspierali Nomadę i Romów przez te wszystkie lata
Na co zbieramy:
Organizację spotkań (jedzenie, wynajem miejsc, bilety)
Opieka nad dziećmi: profesjonalne opiekunki, animatorki, edukatorki zajmą się dziećmi, kiedy ich mamy będą zajęte spotkaniami.
Praca asystentek z Nomady
Jak wyobrażamy sobie spotkania:
Udział 5-10 kobiet w spotkaniu
2 asystentki przygotowują i realizują spotkanie
2 osoby – opieka nad dziećmi
Harmonogram:
Projekt chcemy rozpocząć jesienią (od września)
Chcemy aby trwał przynajmniej rok
Częstotiwość: 2 spotkania w miesiącu
Budżet:
Średni koszt jednego spotkania : 600 złotych
Na rok potrzebujemy : 14400 złotych (=2×600 zł/miesiąc)
Sami zorganizujemy: miejsca, tańsze bilety, wolontariat. Potrzebujemy pieniędzy na stałą pracę.
Jedne spotkania będą droższe (bilety, transport, wynajem miejsca+praca asystencka), a część np. wyjścia do parku na piknik to tylko praca asystencka i jedzenie i napoje.
Kontynuacja zatrudnienia Mindry
Zależy nam też na tym aby kontynuować pracę Mindry w Nomadzie jako asystentki rodzin romskich. Chcemy zapewnić Mindrze wynagrodzenie adekwatne do jej wysiłku i poświęcenia. Mindra obecnie wspiera i motywuje rodziny do troski o edukację dzieci. Towarzyszy osobom ze społeczności w urzędach i szpitalach. Wypełnia i porządkuje stosy dokumentów, godzinami czeka w kolejkach do gabinetów. Równolegle doskonali język polski. Praca ta pozwala rozwijać się Mindrze i Mindra ją lubi.
Podczas stażu z Mindrą współpracuje Ewa: asystentka edukacyjna Nomady. Autorka scenariuszy warsztatów wielokulturowych, dyplomowana nauczycielka języka polskiego jako obcego. Ewa jest tutorką Mindry. Obie pracują także nad poprawieniem zdolności językowych Mindry, aby mogła wypełniać i tłumaczyć także skomplikowane pisma urzędowe, czy dokumentację medyczną.
Zarówno Mindra jak i Ewa wykonują pracę, którą chcemy móc wynagrodzić. Od kilku miesięcy wspiera nas Fundusz Feministyczny. Grant od FemFund jest przeznaczony na wynagrodzenie “stażu”, który obecnie realizuje Mindra.
Spotkania pozwolą nam zorientować się w potrzebach kobiet, zwiększyć ich kompetencje w zakresie praktycznych umiejętności, wzmocnić pozycję kobiet w społeczności. Przyniesie to korzyści całej społeczności oraz wpłynie na jej wizerunek.