• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NOMADA

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego

facebookBiuletyn Informacji Publicznejpowiększ czcionkę
  • polski
  • angielski
  • rosyjski
  • hiszpański
  • Aktualności
  • O nas
  • Poradnictwo
  • Edukacja
  • Projekty
  • Publikacje
  • Sklep dla Sprawy
  • Przekaż darowiznę
  • Kontakt
You are here: Home / Projekty

Projekty


/ SUKURS – PROJEKT PRZECIWKO PRZEMOCY MOTYWOWANEJ NIENAWIŚCIĄ

Sukurs – projekt przeciwko przemocy z nienawiści ma na celu udzielanie wsparcia i pomoc osobom, które doświadczyły przemocy z nienawiści ze względu na swoje pochodzenie, kolor skóry, wyznanie lub bezwyznaniowość oraz światopogląd. Pomoc udzielana jest bezpłatnie.

Sukurs – przeciwko przemocy z nienawiści jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Projekt „Odkrywanie skutecznych narzędzi do ochrony osób doświadczających przestępstw motywowanych uprzedzeniami” współfinansowany jest przez Criminal Justice Program Unii Europejskiej oraz Fundusz Wyszechradzki.
strona projektu: sukurs.nomada.info.pl
W latach 2011-2013 finansowany był przez Fundację EVZ.

/ WSPARCIE ROMÓW MIGRANTÓW Z RUMUNII MIESZKAJĄCYCH W POLSCE

1. Przeciwdziałanie wykluczeniu systemowemu społeczności Romów rumuńskich
Działania realizowane w ramach projektu mają na celu wsparcie Romów w przechodzeniu procedur administracyjnych m. in. procedur związanych z uaktualnieniem i uzyskiwaniem dokumentów niezbędnych do rejestracji pobytu na terenie RP.
Podczas przechodzenia poszczególnych procedur asystenci zatrudnieni projekcie wyjaśniają Romom ich prawa, obowiązki oraz zasady życia społecznego. „Poradnictwo w praktyce” ma doprowadzić do nabycia przez Romów kompetencji i przyswojenia wiedzy którą uczestnicy projektu będą mogli implementować wśród własnej społeczności.

2. Przyjazne przestrzenie miasta – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci rumuńskich Romów mieszkających we Wrocławiu
Projekt skierowany był do grupy dzieci w wieku 6-15 lat, pochodzących ze społeczności rumuńskich Romów mieszkających we Wrocławiu. Realizowane działania były uzupełnieniem i kontynuacją prowadzonych przez nas zajęć edukacyjnych, skierowanych do dzieci rumuńskich Romów.
Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci rumuńskich Romów poprzez naukę języka polskiego, poszerzenie wiedzy ogólnej i wspieranie integracji ze społeczeństwem polskim. Podczas realizowanych w ramach projektu wycieczek, dzieci poznawały miasto poprzez wybrane części przestrzeni publicznej, topografię miasta.

3. Assisting Empowerment and Social Inclusion of Romanian Roma Community Residing in Wrocław, Poland
Projekt realizowany w okresie 10.2013 – 05.2014 zakładał dalszą współpracę ze społecznością Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu w postaci działań asystenckich, a także szkoleń skierowanych do przedstawicieli społeczności. Ponadto Stowarzyszenie Nomada w ramach projektu prowadziło kampanię informacyjną (prasa, social media) dotyczącą sytuacji Romów, a także podejmowało próby facylitacji dialogu pomiędzy administracją publiczną, społecznością migrantów romskich i społeczeństwem obywatelskim. Efektem projektu było przygotowanie, zaprezentowanie i dystrybucja raportu Wykluczenie systemowe a integracja. Sytuacja Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu.

ROK 2012


/ WELCOME TO – TWORZYMY MIASTO PRZYJAZNE CUDZOZIEMCOM

Jest to projekt monitorujący prace pięciu instytucji publicznych we Wrocławiu pod kątem dostępności dla cudzoziemców. Działania typu watch-dog, do których zalicza się także monitoring pozwalają sprawdzić jak funkcjonuje określony wycinek rzeczywistości, a ich celem jest doprowadzenie do pozytywnej i trwałej zmiany tej rzeczywistości.
Projekt finansowany przez Fundację Stefana Batorego.

/ RUCHOME CENTRUM KULTURY W REGIONIE MASSAFER YATTA W AUTONOMII PALESTYŃSKIEJ

W latach 2011-212 realizowaliśmy projekt w Palestynie Ruchome Centrum Społeczno-Kulturalne marginalizowanego regionu Masafer Yatta. Ruchome Centrum to wymiana doświadczeń między palestyńskimi organizacjami z całego kraju, a także szereg warsztatów i imprez kulturalnych dla społeczności regionu Masafer Yatta (Południowego Hebronu).
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 

/ RAPORT MNIEJSZOŚCI

Projekt monitorujący mowę nienawiści w internecie, skierowaną głównie wobec mniejszości etnicznych, religijnych czy seksualnych. Jego celem jest objęcie monitoringiem coraz większej liczby platform i forów internetowych. Dzięki wypracowanym narzędziom identyfikującym takie treści, baza danych jest uzupełniana o coraz nowsze raporty.
Jest to wspólny projekt Fundacji Wiedza Lokalna i Collegium Civitas finansowany z programu “Demokracja w działaniu. Tolerancja” Fundacji im. Stefana Batorego

ROK 2011

/ BAŚNIE NIE Z TEGO MIASTA. OPOWIEŚCI WROCŁAWSKICH DZIECI

W kwietniu 2011 roku wydaliśmy publikację „Baśnie nie z tego miasta. Opowieść wrocławskich dzieci.” Książka zawiera 12 baśni przekazanych przez rodziny mieszkające we Wrocławiu, różniące się pochodzeniem etnicznym, narodowym czy religią.


/ MIKROPROJEKT – MIGRACJA, KULTURA, TOŻSAMOŚĆ

Projekt realizowany od 15 do 20 czerwca 2011 r. w świetlicy polsko-romskiej na Brochowie, we Wrocławiu. Składał się z warsztatów rozwojowych i artystycznych mających na celu przybliżyć bywalcom świetlicy (dzieci w wieku 8-12 lat) pojęcie tożsamości kulturowej w kontekście współodpowiedzialności i kształtowania wolnej od uprzedzeń przestrzeni życiowej. 

Footer

Adres: ul. Paulińska 4/8
Wrocław 50-247
telefon do biura: 71 307 03 35
e-mail: [email protected]

Konto bankowe:
MBank
40 1140 1140 0000 4690 1800 1001
/ wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem
“darowizna na cele statutowe”

KRS: 0000342030
NIP: 8982168187
REGON: 021136714

· Projekt strony: iovo ·

Copyright © 2023 · Leiden on Genesis Framework · WordPress · Log in