Po miesiącach wspólnych prac, badań oraz warsztatów mamy przyjemność zaprezentować gotowy «Model lokalnej polityki włączającej migrantów i migrantki w życie miast». To dokument, w którym udało nam się przedstawić drogę dojścia do wypracowania lokalnej polityki integracyjnej, na podstawie Wrocławia. Bardzo zachęcamy do jego lektury.
Potrzeba tworzenia nowoczesnych lokalnych polityk włączających osoby z doświadczeniem migracji jeszcze nigdy nie była tak wielka. Nie mamy wciąż w Polsce krajowej polityki migracyjnej, mimo że pilna konieczność jej powstania rośnie z roku na rok. Dlatego, wraz z innymi organizacjami, które działają na rzecz osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym, również w gronie Konsorcjum Migracyjne zachęcamy do tworzenia strategicznych dokumentów na poziomie lokalnym.
W naszym dokumencie znajdziecie m.in. zasady tworzenia lokalnych polityk, które umożliwią skuteczne włączenie migrantów w różne obszary życia społeczno-ekonomicznego w Waszej gminie, udostępnią im równy dostęp i możliwość korzystania m.in. z rynku pracy, zasobów mieszkaniowych, systemu edukacji, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Dodatkowo, na czym bardzo nam zależało, model zawiera specjalne rekomendacje dla Wrocławia, w którym na co dzień wspieramy migrantki i migrantów.
Nad jego powstaniem pracowały/liśmy w gronie badaczek i badaczy Centre of Migration Research we współpracy z gminą Wrocław, dzięki wsparciu finansowemu Danish Refugee Council. Od samego początku aż do jego finału sercem projektu była Prezeska Nomady, Magdalena Nazimek-Rakoczy, która w najbliższych dniach opowie więcej o tym, dlaczego tak bardzo jej i nam zależało na powstaniu dokumentu.