W styczniu tego roku wraz z partnerkami Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet rozpoczęłyśmy projekt »Nasze Prawa Nasza Sprawa!”. Dziś w Wałbrzychu liderki i liderzy projektu, wspierający na co dzień migrantki i uchodźczynie, spotkały się z dr Sylwią Bielawską, zastępczynią prezydenta Wałbrzycha.
Spotkanie było okazją do podsumowania i zaprezentowania planów na kolejne miesiące działań. Stało się także przestrzenią do wspólnej refleksji strony społecznej i władz samorządowych nad przyszłością lokalnej społeczności, która w odpowiedzi na exodus mieszkanek i mieszkańców Ukrainy spowodowany rosyjską inwazją wojenną, przyjęła i zapewniła schronienie nowym mieszkankom i mieszkańcom Wałbrzycha.
Dziś, ta wzmocniona liczbą nowych mieszkańców społeczność stawia czoła kolejnym wyzwaniom jakie niesie za sobą jej integracja. Po ponad pół roku działania projektu «Nasze Prawa Nasza Sprawa!» dostrzegamy, że praca jaką wykonują lokalni liderzy i liderki zaangażowane w jego działania, pozwala na podniesienie efektywności jej przebiegu, gwarantując przy tym wsparcie oraz godne i równe traktowanie mieszkanek i mieszkańców dolnośląskich miejscowości biorących udział w projekcie.
Dziękujemy serdecznie ekipie z Wałbrzycha za jej wiedzę, energię, zaangażowanie i życzymy dalszych dobrych działań!
W najbliższą niedzielę ekspertki z naszego zespołu konsultancko- asystenckiego odwiedzą gminę Jelcz- Laskowice gdzie odbędzie się m.in sesja Q&A dotycząca «Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa».
Na dzisiejszym spotkaniu w Wałbrzychu Nomadę reprezentowała Agnieszka Szczepaniak, jedna z liderek Nomady, koordynatorka projektu «Nasze Prawa Nasza Sprawa!», która była gościnią audycji Twój problem moja sprawa — Anna Gmiterek-Zabłocka TOK FM
Opowiada tam m.in. o terenowej pracy duetów polsko- ukraińskich w projekcie, a także dzieli się prognozami, co mogą przynieść kolejne miesiące po przyjęciu do Polski uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.
Projekt »Nasze Prawa Nasza Sprawa!” jest finansowany z Funduszy EOG w ramach Program Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny