„Marhaba–bo warto przekraczań różne granice” to projekt realizowany we Wrocławiu od stycznia do kwietnia 2016r. przez Stowarzyszenie Nomada w partnerstwie z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym oraz Dziennikiem Opinii Krytyka Polityczna. Wydaliśmy 3 publikacje, które konsultowane były z 55 specjalistami /-kami. Publikacje dostępne są w wersji drukowanej i elektronicznej (http://nomada.info.pl/publikacje) na zasadach CC.
W odpowiedzi na potrzeby kadry pedagogicznej powstała publikacja „Uchodźczynie i uchodźcy. Podręcznik dla kadry pedagogicznej” (1500 egz.), która pomaga w przygotowaniu zajęć szkolnych i przybliża zagadnienie uchodźstwa. Do służb społecznych i medycznych, których praca jest ważna w procesie integracji (ochrona zdrowia, zabezpieczenie społeczne, realizacja Indywidualnego Programu Integracji) skierowaliśmy dwie publikacje: „Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik dla personelu medycznego” (1000 egz.) oraz „Uchodźczynie i uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej” (1000 egz.), które przygotowują te służby do pracy z uchodźcami.
We współpracy z Cyber Kids On Real opublikowaliśmy platformę internetową „Ulica Antakia” (www.ulicaantakia.com) opowiadającą historie 7 osób mieszkających na ulicy Antakia, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju i szukają schronienia w krajach europejskich. Za pomocą tego narzędzia chcemy wzbudzić empatię i zrozumienie wśród mieszkańców krajów przyjmujących. Na platformie są taż dostępne materiały edukacyjne. W pierwszym miesiącu zanotowaliśmy 2942 wejść na stronę, a opublikowany na facebooku trajler dotarł do 107 094 osób.
W celu zwiększenia wiedzy nt. sytuacji uchodźców zorganizowaliśmy 4 spotkania otwarte połączone z pokazami 6 filmów i wystąpieniami 11 zaproszonych gości. W spotkaniach wzięło udział ok. 350 osób, a każde z nich dokumentuje film dostępny na kanale youtube Nomady.
Sytuację uchodźców przybliżało 5 artykułów publikowanych na łamach Dziennika Opinii.
Nasze działania odpowiadały na oczekiwania aktywistów i aktywistek, którzy wzięli udział w serii 4 szkoleń nt. praw i obowiązków uchodźców, pracy z nimi, systemu integracji oraz podstaw islamu. W każdym wzięło udział od 9-14 osób.
Na zakończenie projektu odbyło się seminarium na którym rozmawialiśmy (34 osoby) o wydanych publikacjach i “Ulicy Antakia”, a 4 zaproszonych gości opowiedziało o wyzwaniach integracji.
Przygotowaliśmy strategię PR działań pro-uchodźczych, co zaowocowało 11 tekstami prasowymi nt. projektu.
Projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego i Muzułmańskim Centrum Kulturalno- Oświatowym.
Projekt dofinansowany jest przez Fundusze EOG w ramach programu «Obywatele dla demokracji».