Jako grupa organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce, od wielu lat tworzymy szeroką platformę dla wspólnych działań w obszarze migracji. Znajdujemy się w środku sytuacji kryzysowych, blisko osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, które potrzebują pomocy. W ostatnich czasie szczególnie potrzebują tego uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy. Szacuje się, że do września tego roku ponad 6 mln z nich przekroczyło naszą granicę, a 1,5 mln zarejestrowanych uchodźców obecnie przebywa u nas. Zapewnienie im wsparcia było zakrojonym na szeroką skalę, ogromnym wyzwaniem, które podjęliśmy we współpracy z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i darczyńcami. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie i obecność.
W liście zwracamy uwagę na problemy wynikające z naszej współpracy. Piszemy o równym podejściu do idei partnerstwa, poszanowaniu ograniczonego czasu i zasobów naszych organizacji, unikaniu sytuacji, w których nie ma miejsca na współpracę, ujednoliceniu procedur, a także przejrzystości i szczerości.
Pod listem podpisały się organizacje tworzące Konsorcjum Migracyjne oraz inne grupy i organizacje działające na rzecz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
List został opublikowany w języku angielskim (PDF).